Treść artykułu

Talerz pełen warzyw

Jaka dieta jest dobra dla chorych na jaskrę?

Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaobserwował, że prawidłowe odżywianie może znacząco wpłynąć na stan oczu oraz zapobiegać rozwojowi jaskry. Jakie składniki diety są dobre dla oczu?

Naukowcy (Maryla Młynarczyk, Martyna Falkowska, Zuzanna Micun, Iwona Obuchowska, Jan Kochanowicz, Katarzyna Socha, Joanna Konopińska) opublikowali artykuł w marcu br. w czasopiśmie naukowym „Nutrients”, w którym szczegółowo przeanalizowali wyniki badań poświęcone wpływowi składników odżywczych na ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jest to pierwsza praca powstała przy współpracy Kliniki Okulistyki i Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Autorzy zauważyli, że związki o działaniu antyoksydacyjnym mają największy wpływ na rozwój, występowanie i przebieg choroby. Praca porusza ważny aspekt, gdyż brakuje porad dietetycznych dla pacjentów. Większość wyników pochodzi z badań obserwacyjnych lub bazujących na ankietach. Dlatego naukowcy uważają, że istnieje konieczność przeprowadzenia dobrze zaprojektowanych, randomizowanych i kontrolowanych badań klinicznych.

Osoby cierpiące na jaskrę powinny unikać spożywania produktów, które przyczyniają się do rozwoju zespołu metabolicznego, otyłości, zaburzeń ciśnienia krwi i cukrzycy. Z artykułu wynika, że dieta, która pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie i poziom cukru we krwi, pomaga zmniejszyć ryzyko jaskry. Odpowiedni plan żywieniowy może uzupełniać konwencjonalne leczenie jaskry, jednak nie może go zastąpić.

Przeciwutleniacze w warzywach

Jak twierdzą okuliści z Glaucoma Associates of Texas odpowiednia dieta wpływa na ciśnienie wewnątrzgałkowe i na kondycję oczu. Składniki, które mogą zapewnić ochronę wzroku, obejmują te zawierające: wysoki poziom przeciwutleniaczy, witaminy A, C i E oraz cynk. Luteina i zeaksantyna są szczególnie korzystne dla zdrowia oczu. Duże ilości przeciwutleniaczy zawiera szpinak i inne zielone warzywa liściaste. Korzystne dla zdrowia oczu są również warzywa, takie jak: brukselka, brokuły, zielony groszek, fasola, papryka, oliwki, ogórki, seler, awokado. Dobre są także pomarańczowe i żółte dary natury, tzn. owoce cytrusowe, marchew czy kukurydza.

Inne pozytywne składniki diety to: owoce morza, orzechy i siemię lniane (ze względu na kwasy tłuszczowe omega-3), jagody, pomidory, kalafior. Jak zalecają specjaliści, warto też pić zieloną herbatę.

Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oku jest niezbędne dla pacjentów z jaskrą, dlatego należy unikać napojów, które zawierają dużą dawkę kofeiny. Z jednej strony kawa i herbata zawierają korzystne przeciwutleniacze, z drugiej zaś powinny być spożywane z umiarem, aby nie podnosić ciśnienia krwi. To z kolei może wpłynąć na ciśnienie wewnątrzgałkowe. Ponadto spożycie soli powinno być również ograniczone do minimum, gdyż ten składnik podnosi ciśnienie krwi.

Orzechy, nasiona i ryby

Specjaliści z Glaucoma Research Foundation również uważają że, owoce i warzywa są dobrym źródłem witamin A, C oraz przeciwutleniaczy, luteiny i zeaksantyny, które są znane z ochrony przed stresem oksydacyjnym wpływającym na uszkodzenie nerwu wzrokowego i innych tkanek oka. Dodatkowo polecają orzechy i nasiona, ponieważ są doskonałym źródłem witaminy E, która chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Korzystne są także nasiona słonecznika, migdały, orzechy laskowe i pistacje.

Co więcej, eksperci polecają również produkty z wysoką zwartością kwasów Omega-3. Ich źródłem są ryby: łosoś, tuńczyk, sardynki i halibut. Badania wskazują, że spożywanie większej ilości kwasów Omega-3 zmniejsza ciśnienie w oku. Natomiast magnes może pomóc w ochronie komórek siatkówki. Duża jego zawartość jest m.in.: w bananach, awokado, pestkach dyni i czarnej fasoli.

Warto zaznaczyć, że są też produkty, których osoby chore na jaskrę powinny unikać. Jak twierdzą specjaliści z Glaucoma Research Foundation: „Pokarmy, które przyczyniają się do zespołu metabolicznego, otyłości, zaburzeń ciśnienia krwi i cukrzycy, są czynnikami ryzyka jaskry pierwotnej otwartego kąta. Dlatego dieta, która pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i stężenie glukozy we krwi, pomaga zmniejszyć znaczne ryzyko jaskry”.