Treść artykułu

Lekarka rozmawia w gabinecie ze starszą pacjentką, uśmiechają się do siebie.

Jak żyć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na raka?

Genetyka ma wpływ na zachorowalność na różne schorzenia. Jednak zdrowy tryb życia może nas uchronić przed wieloma z nich. Co robić, aby ograniczyć ryzyko zachowania na raka? Stosować zasady zdrowego trybu życia.

„W 2022 r. w Polsce zdiagnozowano 181,3 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych, a 96 tys. osób zmarło z ich powodu. Nowotwory odpowiadały za 23% wszystkich zgonów wśród mężczyzn i 20% wśród kobiet. Szczególnie niepokojące są dane dotyczące kobiet poniżej 65. roku życia – nowotwory stanowiły główną przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej” ‒ to dane pochodzące z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku” przygotowanego przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB, który prowadzi Krajowy Rejestr Nowotworów.

U mężczyzn najczęściej diagnozowany jest rak prostaty (23,3% przypadków), rak płuca (13,7%) oraz rak jelita grubego (11,7%). Wśród kobiet dominujący jest rak piersi (23,6% przypadków). Na drugim miejscu jest rak jelita grubego (6,1%), a na trzecim rak płuca (9,2%).

Regularne badania diagnostyczne

Kiedy nowotwór zostanie wykryty na wczesnym etapie, to rokowania są dobre i jest wiele dróg leczenia. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Na głównej stronie Akademii NFZ znajduje się kalendarz badań (https://akademia.nfz.gov.pl/kalendarz-badan/). Podano w nim, jakie badania diagnostyczne należy przeprowadzić w każdym wieku. To pomocne narzędzie, aby dbać o zdrowie.

Korzystaj z programów profilaktycznych

Korzystanie z programów profilaktycznych pozwoli rozpoznać chorobę we wczesnym stadium. W takich przypadkach osoby są kierowane na dalsze badania i leczenie.

Programy profilaktyczne finansowane w ramach świadczeń na NFZ to:

  • profilaktyka raka szyjki macicy – cytologia dla kobiet w wieku 25–64 lat,
  • profilaktyka raka piersi – mammografia dla kobiet w wieku 45–74 lata,
  • profilaktyka raka jelita grubego – kolonoskopia dla osób w wieku 50–69 lat lub 40–49 lat (jeśli krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego),
  • profilaktyka chorób odtytoniowych – dla osób od 18 r.ż.

Szczegóły bezpłatnych programów profilaktycznych znajdują się na stronie: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne.

Zdrowy tryb życia na co dzień

Przeciętny Kowalski czy Kowalska chcąc żyć zdrowo, powinien stosować się do następujących zasad wymienionych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem:

  • nie palić,
  • dbać o prawidłową wagę ciała i zdrową dietę,
  • dbać o codzienną aktywność fizyczną,
  • nie pić alkoholu,
  • chronić się przed promieniami słonecznymi,
  • kobieta – karmić piersią (jeśli to możliwe) i ograniczyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), wykonywać samobadanie piersi,
  • mężczyzna – wykonywać samobadanie jąder, a po 40 r.ż. regularnie badać prostatę u urologa i wykonać badanie PSA.

Zdrowe posiłki

Lekarze zalecają, aby swoje posiłki komponować w następujący sposób:

  • warzywa, owoce – ½ talerza,
  • produkty białkowe (ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, jaja, rośliny strączkowe) – ¼ talerza,
  • produkty zbożowe pełnoziarniste (m.in. pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana) – ¼ talerza,
  • jako uzupełnienie – niewielki dodatek tłuszczów roślinnych (np. olej rzepakowy i oliwa z oliwek), orzechy, nasiona, awokado.

Zalecane jest jedzenie 4–5 posiłków dziennie, o regularnych porach (ostatni na 2–3 godziny przed snem). Chcąc zdrowo się odżywiać, należy unikać produktów przetworzonych, takich jak: herbatniki, fast food, batony, słone przekąski. Ograniczyć: czerwone mięso, sól i cukier. Warto zamienić słodycze na zdrowe przekąski, a mięso spożywać w niewielkich ilościach, najlepiej chude, drobiowe.

O tym, jak komponować zdrowe posiłki i dobrać dietę do wskazań można się dowiedzieć ze strony Akademii Zdrowia NFZ: https://diety.nfz.gov.pl/. Wiele przydatnych porad na temat zdrowego trybu życia i badań diagnostycznych znajduje się na stronie: www.pacjent.gov.pl.

JR/Centrum Komunikacji PZN