Jak zapewnić możliwość ewakuacji osobom z niepełnosprawnościami?
Powstał poradnik „Dostępność. Bezpieczna ewakuacja” opracowany przez Fundację „Polska bez barier”. Przedstawione są w nim rozwiązania, jakie należy podjąć, przygotowując plan ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami.
Ustawa z dn. 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w artykule 6. określa, że konieczne jest „zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób”. Co to oznacza w praktyce? Wierzymy, że coś więcej niż powiadomienie straży pożarnej i oczekiwanie na ratunek. To odpowiednie procedury, szkolenia, sprzęt, znajomość technik wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Warto dodać, że w obiekcie należy zapewnić różne środki (nie tylko te podstawowe, wynikające wprost z przepisów), umożliwiające przekazanie informacji o alarmie i sposobie ewakuacji. „Proponujemy wam kilka rozwiązań mogących zwiększyć bezpieczeństwo. Będą to na pewno: rozwiązania architektoniczne, systemy świetlne, systemy wibracyjne, oznaczenia dotykowe, aplikacje komunikacyjne/informacyjne (np. na telefony, smartwatche), które mogą wspomagać proces ewakuacji, sprzęt ewakuacyjny (wózki, materace, maty)” – napisane jest we wstępie do publikacji.
Podmiot publiczny jest zobowiązany do tego, aby zapewnić odpowiednie środki i procedury ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami. Przygotowana publikacja zawiera kompleksowe informacje o tym, jakie działania należy podjąć. Umieszczone są tam również obowiązujące przepisy prawne oraz wskazówki, jak zaprojektować dostępne drogi ewakuacyjne i jakie rozwiązania powinny być wprowadzone, żeby wszyscy mogli bezpiecznie opuścić budynek.
Z poradnikiem można się zapoznać na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/108348/Dostepnosc-Bezpieczna-Ewakuacja.pdf.
Źródło: Program Dostępność Plus