Jak załatwiać sprawy urzędowe przez Internet?
Pojawienie się i rozprzestrzenianie koronawirusa w Polsce sprawiło, że wiele urzędów zostało zamkniętych lub znacznie ograniczyło zakres świadczonych usług. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że sprawy urzędowe możemy załatwiać także w inny sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie, np. za pośrednictwem Internetu. Przed Państwem kilka wskazówek przygotowanych przez wspomniany resort.
Po pierwsze – profil zaufany
Przede wszystkim do załatwiania spraw urzędowych przez Internet potrzebujemy profilu zaufanego (PZ). To tzw. środek identyfikacji elektronicznej – bardzo proste i pomocne narzędzie. Mówiąc inaczej – profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć założony tylko jeden PZ – jest on przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL. Profil zaufany jest ważny 3 lata. Po tym czasie należy założyć nowy. Jak to zrobić? W obecnej sytuacji najlepiej za pośrednictwem bankowości elektronicznej – radzi Ministerstwo Cyfryzacji. Listę banków, które potwierdzają tożsamość wnioskującego o PZ, można znaleźć na stronie: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.
Drugi sposób to wypełnienie wniosku w Internecie, a później potwierdzenie swojego PZ w punkcie potwierdzającym, np. na poczcie, w urzędzie gminy czy starostwa. Ministerstwo apeluje jednak o ograniczanie wizyt w wyżej podanych miejscach do minimum. Jednocześnie informuje o pracach nad rozwiązaniem umożliwiającym założenie profilu zaufanego bez konta w banku i wizyty w punkcie potwierdzającym.
Po drugie – GOV.PL
Po założeniu profilu zaufanego można już zacząć załatwiać online sprawy urzędowe. W tym celu należy odwiedzić portal www.GOV.pl. Można na nim znaleźć nie tylko informacje publikowane przez wszystkie ministerstwa, ale także listę dostępnych e-usług. Jakie sprawy urzędowe można załatwić za pośrednictwem GOV.PL? Poniżej znajdą Państwo przykłady:
- Wyślij pismo ogólne,
- Zgłoś urodzenie dziecka,
- Uzyskaj dowód osobisty,
- Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK),
- Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące,
- Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego,
- Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę.
Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wiadomosci będzie na bieżąco publikować wskazówki dot. załatwiania wymienionych spraw przez Internet.
Korespondencja z urzędami
Każdy, kto ma profil zaufany i wejdzie na GOV.pl, może też zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). A tam będzie miał wgląd w swoje dane, dostęp do e-usług, a także nową skrzynkę służącą do wymiany korespondencji z urzędami. Dzięki Mój GOV, aby wysłać pismo do urzędu, nie trzeba wchodzić na platformę ePUAP.
Więcej informacji na www.GOV.PL.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji