Jak Unia Europejska wpływa na życie osób z niepełnosprawnościami?
Chcesz dowiedzieć się, co Unia Europejska może zrobić, aby wpłynąć na życie osób z niepełnosprawnościami? Chcesz poznać, jej instytucje i dowiedzieć się z jakich środków można korzystać? Podcast „Osoba z unijnością” może pomóc Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Cykl podcastów jest prowadzony przez Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami. Konwencja, inkluzja, deinstytucjonalizacja – rozmówcy będą tłumaczyć wszystkie trudne słowa, tak aby osoby z niepełnosprawnościami i organizacje wiedziały więcej o działaniach i projektach finansowanych z Funduszy Europejskich.
Obecnie wyemitowano pierwszy odcinek z tej serii, a w nim redaktor Tomasz Przybyszewski rozmawia z dr Anną Drabarz, przewodniczącą Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, członkinią Zarządu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.
Eksperta w trakcie nagrania mówiła o tym, że Unia Europejska ma ograniczoną rolę w tworzeniu polityki na rzecz osób z niepełnosprawnościami, bowiem jest to domena państw członkowskich. Jednak standardy wyznacza Unia.
− Unia Europejska może dawać pewne kierunki, wskazywać ogólne ramy tego, jakie są cele i wartości, którymi mają się państwa członkowskie kierować w momencie, kiedy tworzą rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Z drugiej strony może ona też wspierać finansowo niektóre rozwiązania – tłumaczyła Anna Drabarz. Ekspertka wspomniała również, że od 2010 roku Unia Europejska jest stroną Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami
− Unia Europejska ma bardzo duży wpływ pośredni (…), bo nawet sobie nie zdajemy sprawy, jak wiele małych zmian, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami, dzieje się dzięki Unii Europejskiej. I tu ekspertka mówi o Europejskim Akcie Dostępności, o regulacjach, które dotyczą dostępności stron internetowych i aplikacji.
Anna Drabarz mówiła również o ustawie, która zapewnia dostępność produktów i usług, jej zapisy wejdą w życie od czerwca 2025 roku.
− To bardzo duże wyzwanie dla przedsiębiorców i usługodawców. I właśnie dzięki funduszom Unii będzie możliwość przygotowania naszego rynku do tego, bo już wiemy o tym, że na pewno będzie wsparcie szkoleniowe dla producentów chociażby sprzętu komputerowego, czy obsługującego usługi transportowe lub bankowe. Więc po pierwsze szkolenie przedsiębiorców, po drugie szkolenie urzędników, inspektorów, którzy później będą weryfikować tę dostępność – opowiadała specjalistka.
Anna Drabarz wskazywała również, że Polska od długiego czasu jest największym beneficjentem funduszy Wspólnoty. A jednostki, które korzystają z tych środków, muszą zapewnić określone standardy dostępności.
− Co oznacza, że tak naprawdę wszędzie, gdzie mamy to oznakowanie, że sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej, to te działania, miejsca i usługi muszą spełnić standard dostępności. W Polsce mamy bardzo dobrze opracowany standard dostępności dla funduszy Unii Europejskiej, więc wydaje się, że mamy dużą jasność, jak te projekty powinny wyglądać – wskazywała specjalistka.
Podcastu można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/@podlaskisejmikozn
Transkrypcja dostępna jest na stronie: https://podlaskisejmikon.pl/2024/06/07/podcast-odcinek-1-jak-unia-europejska-wplywa-na-zycie-osob-z-niepelnosprawnosciami/.
Cykl podcastów jest realizowany w ramach projektu „Działania informujące i promujące Fundusze Europejskie wśród organizacji pozarządowych” współfinansowanego ze środków Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.
JR/Centrum Komunikacji PZN