Treść artykułu

Zdjęcie symboliczne. Piramida z monet, na której siedzi człowiek i czyta gazetę.

Jak inflacja wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego?

Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie chciał zbadać, jaki wpływ ma obecna inflacja na życie Polaków. W tym celu ogłosił konkurs na dzienniki i pamiętniki poświęcone temu zagadnieniu. Nadesłane prace pokazują, w jaki sposób Polacy oszczędzają.

W Polsce, po wielu latach, pojawiła się dwucyfrowa inflacja. W październiku 2022 r. ceny towarów i usług – w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku – wzrosły o 17,9 %. Naukowcy z Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH, za sprawą konkursu, który ogłosili, chcieli z indywidualnych relacji odtworzyć obraz życia codziennego mieszkańców Polski w obliczu inflacji.

Na konkurs nadesłano 120 prac. Jury – złożone z naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN – wybrało najciekawsze opowieści. Przedstawiciele komisji podkreślili, że wybór był trudny, bo bardzo duża część prac w nadzwyczaj interesujący sposób opisywała codzienne życie z inflacją.

Komisja wręczyła trzy nagrody pieniężne i siedem wyróżnień. Nagrodę główną (5 tys. zł) otrzymał pamiętnik pisany pod pseudonimem „Wiktoria Wiewióra” – jury spodobał się przede wszystkim ze względu na unikatowy opis inflacji, tworzony z perspektywy kierowniczki sklepu spożywczego. II miejsce w konkursie (4 tys. zł) zajął pamiętnik „Dróżniczki” – uwagę jury zwróciła tu niezwykle barwnie opowiedziana historia życia głównej bohaterki. Na III miejscu (3 tys. zł) uplasował się pamiętnik „Manaty” – to szczegółowy opis wydatków oraz próby ich ograniczania w gospodarstwie domowym.

Komisja planuje publikację nagrodzonych pamiętników – w całości lub we fragmentach.

Źródło: SGH

Fot. Unsplash