Treść artykułu

Koperta trzymana w dłoni.

Interwencja w sprawie przesyłek pocztowych dla osób niewidomych

Jan Otremba, prezes koła PZN w Ostródzie podjął interwencję dotyczącą dostarczania przesyłek dla osób niewidomych i słabowidzących. Wysyłana przez zarząd koła korespondencja nie została dostarczona do członków jednostki, gdyż poczta w Ostródzie stwierdziła, że wysyłana bezpłatnie przesyłka dla osób niewidomych może być tylko przesyłką z materiałami z pismem wypukłym (brajlem), a nie na żadnych innych nośnikach.

Prezes koła PZN w Ostródzie podjął się wyjaśnienia tej sprawy. W związku z tym napisał pismo do Regionalnego Oddziału Poczty Polskiej w Białymstoku, a także interweniował u senator Bogusławy Orzechowskiej oraz poseł Moniki Falej. Senator napisała w tej sprawie pismo do zarządu Poczty Polskiej. Poniżej zamieszczamy odpowiedź.

Pismo:

Szanowna Pani Senator,

W odpowiedzi na złożoną na Pani ręce korespondencję z Polskiego Związku Niewidomych Zarząd Koła w Ostródzie, przekazaną celem wyjaśnienia i udzielenia odpowiedzi po stronie operatora Poczta Polska S.A., w sprawie świadczenia usługi „przesyłka dla osób niewidzących i niedowidzących” uprzejmie wyjaśniamy, że zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 18 ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe (tekst jednolity Dz. U. z 2022, poz. 896 ze zm.) przez przesyłkę dla ociemniałych rozumie się przesyłkę z korespondencją lub druk, o masie do 7000 g, w których informacja utrwalona jest pismem wypukłym lub na innym nośniku dostępnym do odczytu przez niewidomych lub ociemniałych, nadana w sposób umożliwiający sprawdzenie zawartości.

Przesyłka dla ociemniałych jest warunkowo zwolniona z opłaty za usługę pocztową ustaloną w obowiązującym cenniku usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym, dla przesyłki pocztowej niebędącej przesyłką najszybszej kategorii, tego samego rodzaju, tej samej masy lub innej cechy, od której jest uzależniona wysokość opłaty. Zwolnienie to nie obejmuje opłaty za potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej.

Warunkiem jest nadanie przesyłki przez uprawnionego nadawcę, jakim jest m.in. biblioteka lub organizacja osób niewidomych lub ociemniałych bądź organizacje, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych do osoby niewidomej lub ociemniałej.

Osobą niewidomą lub ociemniałą, zgodnie z art. 26 ust. 1 w/w ustawy jest osoba legitymująca się orzeczeniem właściwego organu orzekającego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku.

Przyjąć zatem należy, że osoby słabowidzące, które legitymują się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są kwalifikowane przez ustawodawcę do osób uprzywilejowanych i mogą korzystać z przesyłek dla ociemniałych.

Poczta Polska S.A. dokłada wszelkich starań przy świadczeniu usług, aby ich realizacja przebiegała zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, w związku z powyższym uprzejmie informujemy, że nadawana przez Polski Związek Niewidomych korespondencja w powiększonym czarnodruku będzie traktowana jako inny nośnik w znaczeniu art. 3 pkt 18 w/w ustawy Prawo Pocztowe.

Zapewniamy Panią Senator, że komunikat w przedmiotowym zakresie został przekazany do stosowania we wszystkich placówkach pocztowych na terenie kraju.

Z poważaniem
Wiceprezes Zarządu
Andrzej Bodziony