Internetowa biblioteka audiodeskrypcji
Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły stworzyła bibliotekę audiodeskrypcji. Jest ona dostępna pod linkiem: https://www.wielozmysly.org/pl/projekt/audiodeskrypcje.
Na stronie można znaleźć kilkanaście audiodeskrypcji dzieł sztuki polskich współczesnych artystów, m.in. Romy Hałat, Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej i Wojciecha Ireneusza Sobczyka. Udostępnione dzieła pochodzą z wystaw prezentowanych w warszawskich galeriach sztuki.
Do wystaw Pauliny Pankiewicz pt. „Być jak Paul Cézanne” oraz Sławy Harasymowicz pt. „Zatoka” powstały także słuchowiska. Artystki opowiadają o swojej sztuce oraz inspiracjach i historiach, które towarzyszyły im przy powstawaniu prac. Słuchowiska poza stroną projektu dostępne są również na YouTubie:
- Sława Harasymowicz, „Zatoka” https://www.youtube.com/watch?v=03Uj36nCoS4,
- Paulina Pankiewicz, „Być jak Paul Cézanne” https://www.youtube.com/watch?v=TESIAzecu_I&feature=emb_title.
Audiodeskrypcje oraz słuchowiska powstały w ramach projektu „Spacerownik wielozmysłowy” finansowanego w 2020 i 2021 r. ze środków m.st. Warszawy.
Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły to inicjatywa włączająca osoby z niepełnosprawnościami w odbiór oraz tworzenie sztuki. Fundacja dąży do tego, aby kultura stała się wrażliwa i otwarta na różnorodne potrzeby.
Źródło: Fundacja Wielozmysły
Fot. Pixabay