Treść artykułu

Lekarze w trakcie operacji

Innowacyjne implanty na jaskrę

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach sześciu chorym na jaskrę wszczepiono innowacyjne implanty. Zabieg był mało inwazyjny, dzięki czemu czas rekonwalescencji pacjentów się skrócił, a szanse na skuteczność terapii wzrosły.

Implanty nowej generacji Preserflo MicroShunt wszczepił zespół kierowany przez prof. Ewę Mrukwę-Kominek, kierownika Kliniki Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych SUM. To drugi ośrodek w Polsce, w którym została wykonana taka operacja. Zabieg ten jest mało inwazyjny, co oznacza zmniejszenie ryzyka powikłań, które mogą wystąpić w przypadku tradycyjnej, manualnej chirurgii jaskry.

− Implant jaskrowy wszczepia się od zewnątrz, tym samym nie musimy wykonywać czynności wewnątrz gałki ocznej. Jest metodą bezpieczną, ponieważ implant jest wprowadzany przez mały 0,5 mm tunel śródtwardówkowy − podkreśla prof. Mrukwa-Kominek.

W lipcu br. pierwsze w Polsce pilotażowe zabiegi wszczepienia czterech implantów wykonał zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Edwarda Wylęgały, kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych SUM w Zabrzu. Zespół wszczepił kolejne implanty na początku października.

Było to możliwe w ramach dwóch procedur finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na jaskrę w Polsce cierpi ponad 700 tys. osób. To cichy zabójca wzroku. Choroba często nie daje żadnych symptomów. Im wcześniej podejmie się leczenie, tym większa szansa na zachowanie części wzroku. Stąd tak istotna jest kwestia diagnostyki.

Źródło: sum.edu.pl

Fot. Unsplash