Realizacja Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami
Dnia 24 czerwca 2015 roku w siedzibie biura Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja na której prezentowano sprawozdania Rzecznika Praw Obywatelskich i Społecznego Raportu Alternatywnego z realizacji Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.
Przygotowanie Społecznego Raportu Alternatywnego było możliwe dzięki projektowi realizowanemu przez Fundację KSK w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Warto zapoznać się z raportami są dostępny na stronie www.konwencja.org.
W spotkaniu uczestniczyła Pani profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, Pan Jarosław Duda, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Pani Teresa Hernik – prezes PFRON i wielu innych znakomitych gości.
Jeżeli chodzi o Raport Alternatywny redaktorem merytorycznym jest Jacek Zadrożny, natomiast autorami 20 osób. Jest także wersja w języku migowym i opracowanie w tekście łatwym do czytania i zrozumienia oraz wersja w języku angielskim, która zostanie przesłana do ONZ.
59 organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami było zaangażowanych w tworzenie Raportu. Polski Związek Niewidomych także a Prezes Anna Woźniak-Szymańska była członkiem Rady Projektu.
Raport Społeczny ma charakter uzupełniający w stosunku do opracowań przygotowanych przez rząd i rzecznika Praw Obywatelskich. Jest w nim przedstawiona analiza wdrażania każdego z 33 artykułów Konwencji, nie ma w nim recept na to co i jak zrobić żeby było lepiej.
Jest natomiast 19 postulatów wynikających z Raportu Alternatywnego, miedzy innymi:
- Zmiana definicji niepełnosprawności oraz dostosowania systemu orzecznictwa jak i jego ujednolicenie.
- Indywidualizacja wsparcia.
- Preferowanie otwartego rynku pracy.
- Preferowanie i promowanie edukacji włączającej.
- Wzmocnienie wsparcia państwa dla rodzin osób z niepełnosprawnościami.
Na koniec konferencji w czasie dyskusji można było mówić o sukcesach i porażkach ostatnich lat w powiązaniu z treściami zawartymi w Konwencji.
Podzieliłam się niektórymi tylko (czas nie pozwalał na więcej) sukcesami i porażkami środowiska niewidomych. Sukcesy to:
- możliwość wstępu osób niewidomych z psami asystującymi do obiektów użyteczności publicznej,
- rozporządzenie dotyczące budowy metra i uwzględnienie w nich zagadnień dotyczących osób niepełnosprawnych,
- usankcjonowanie prawne audiodeskrypcji,
A porażki:
- ograniczenia w programie PFRON „Aktywny Samorząd”
- brak dostępności dla osób niewidomych na różnych stronach internetowych dokumentów pozwalających na pisanie wniosków o dotacje dla organizacji czy indywidualnych osób niewidomych i słabowidzących.
Raport Alternatywny jest doskonałym dokumentem pozwalającym na śledzenie ewentualnych zmian w poszczególnych artykułach Konwencji i wpływaniem na te zmiany.
Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN