Idziesz do kina, kiedy chcesz ‒ 57 tytułów w aplikacji Kino Dostępne!
Aplikacja Kino Dostępne pozwala osobom z dysfunkcją wzroku swobodnie brać udział w seansach kinowych. Zasadnicza zmiana, którą oferuje ten projekt, polega na wolności użytkowników do wybrania dowolnego kina i seansu, jeśli tylko dany tytuł znajduje się na liście filmów dostępnych w aplikacji z audiodeskrypcją lub lektorem napisów.
Kino Dostępne zgromadziło już 57 tytułów swoim katalogu! Fundacja odpowiedzialna za aplikację dokłada wszelkich starań, żeby co tydzień pojawiały się nowości zgodnie z kalendarzem premier kinowych. Trudność pozyskania materiałów do filmów przed oficjalną premierą oraz różnorakie podejście do tematu wśród dystrybutorów filmów (właścicieli praw do tytułów na Polskę) sprawiają, że jeszcze nie wszystkie nowości z plakatów kinowych są dla wszystkich dostępne. Trzeba jednak dostrzec postępy na tym polu i owocne wysiłki zespołu Fundacji Kino Dostępne.
Na szczęście wiele ośrodków kultury filmowej wraca do tytułów sprzed kilku tygodni czy miesięcy, zatem daje to okazję do nadrabiania filmowych zaległości. Czy sytuacja jest idealna? Nie, jeszcze nie. Ale czy ktoś z Was obejrzał już wszystkie 57 filmów opracowanych w aplikacji? Nie? To ruszajcie do kin.
Lista filmów w aplikacji jest stale aktualizowana. Z najnowszych tytułów są to: „Wujek Foliarz”, „Nasienie świętej figi”, „Oskar, Patka i Złoto Bałtyku”, „Innego końca nie będzie”, „Emilia Perez”, „100 dni do matury”, „Skrzyżowanie”, a także: „Dziewczyna z igłą”, „Flow”, „Ludzie”, „Maria Callas”, „Milczenie Julie”, „Światłoczuła”. Informację o bieżących premierach z AD znajdziecie na profilu Kino Dostępne na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=61552186025055
Jak to działa?
Aplikacja jest łatwa w obsłudze i całkowicie darmowa. Można ją ściągnąć z App Store, Google Play i zainstalować na smartfonie. Do jej sprawnego działania potrzebny jest zasięg sieci komórkowej w kinie, który umożliwi synchronizację. Apka pozwala skorzystać z audiodeskrypcji i napisów w wersji audio. Tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=5fK6aFwNad8 znajdziecie krótki film, który wyjaśnia jej działanie. Wybierając się do kina, nie zapomnijcie o słuchawkach!
Lista kin w całej Polsce
Nieustannie przybywa kin, które chcą być dostępne, otwarte dla wszystkich widzów. Listę tych, w których aplikacja Kino Dostępne została przetestowana, znajdziecie pod linkiem: https://kinodostepne.pl/#lista-kin. Jeśli brakuje tam kina w Twojej okolicy – napisz do niego o swoich potrzebach. Jednocześnie możesz zgłosić fundacji, które kino warto zachęcić do dołączenia do projektu.
Gosia Kuzdra
Fot. Emilia Wojtas