Idole na konferencji REHA
Osiemnasta edycja Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND odbyła się w Warszawie w dniach 11-14 września br. Jej hasłem przewodnim było „Wykształcenie i aktywność Twoją Szansą”. Wykłady, dyskusje, prezentacje odbywały się stacjonarnie – w Pałacu Kultury i Nauki, a także w Centrum Nauki Kopernik – oraz były transmitowane online.Program konferencji był bardzo bogaty, uczestnicy mogli wybierać spośród licznych wykładów prelegentów działających na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Jedną z pierwszych prezentacji była Andreya Tikhonova nawiązująca do hasła wydarzenia. − Nie wolno nam wmówić, że z powodu niepełnosprawności wzroku jesteśmy bezradni. Cała rzeczywistość jest stworzona dla osób widzących, aby w niej się odnaleźć, musimy być aktywni i samodzielni. Ważne jest, aby rozwijać swoje umiejętności i talenty, wtedy można znaleźć sobie pracę i prowadzić samodzielne życie – mówił zebranym.
O systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce opowiadał na konferencji wiceminister Paweł Wdówik. − Sytuacja osób niepełnosprawnych jest poddana dwóm siłom zmierzającym w różnych kierunkach. Pierwsza z nich to ustawa o rehabilitacji i zatrudnieniu, a druga to Konwencja o prawach osób z niepełnosprawnościami. Mam głębokie przekonanie, że my osoby z niepełnosprawnościami chcemy mieć takie same prawa, jak wszyscy obywatele, a rehabilitacja to nie jest sedno tego, co państwo powinno mieć dla obywatela. Podjąłem działania dotyczące zmiany ustawy o rehabilitacji, pracuję nad nową ustawą, która będzie dotyczyć wyrównywania szans. Nada to zupełnie inny wymiar polityce społecznej państwa. Niezmiernie istotne jest też wprowadzenie nowej ustawy orzeczniczej. Pracuję nad nią. Ta ustawa będzie polegać na tym, że orzekać będzie się w oparciu o kryteria funkcjonalne, czyli to do czego człowiek jest zdolny, co może zrobić, a nie to, co jest dla niego barierą.
Ważnym momentem wydarzenia było wręczenie nagród dla osób działających na rzecz środowiska niewidomych i słabowidzących − Idoli Specjalnych 2020. Wśród laureatów byli m.in. dyr. Piotr Krasuski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, który odpowiada m.in. za wdrażanie programu „Dostępność +”, Paweł Wdówik – Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz dyr. Anna Wandzel z Mazowieckiego Oddziału PFRON.
Nagrodzeni w pozostałych kategoriach to:
IDOL ŚRODOWISKA
- Lucyna Zaleska,
- Anita Nowicka,
- Dominika Putyra.
MEDIA
- Andrzej Tikhonov,
- Radio Leliwa,
- Blog „Słabowidzący – dobrze myślący”, jak również kanał YouTube „SłaboWIDZĄCY”.
URZĄD OTWARTY DLA NIEWIDOMYCH
- Krystyna Anna Jurys,
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku,
- Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych przy Miejskim Zespole ds. Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie.
EDUKACJA
- Biuro Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego,
- Elżbieta Neroj – radca generalny w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej,
- Państwowa Uczelnia Zawodowa w Tarnobrzegu.
INSTYTUCJA/PLACÓWKA KULTURY/FIRMA
- Bank Śląski Oddział Bytom, ul. Dworcowa 12,
- Muzeum w Tykocinie,
- Niewidzialny Dom.
Fot. Shutterstock