Góry zapraszają osoby z niepełnosprawnościami
W ramach programu „Dostępność Plus” trwa proces „otwierania” gór dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Bieszczad i Beskidu Niskiego działają już trzy ścieżki turystyczne, które są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym z dysfunkcją narządu wzroku.
Szlaki te zostały wyposażone w infrastrukturę, m.in. wypukłe tablice informacyjne i mapki z przebiegiem trasy czy system Totupoint. Ścieżki zostały tak zaprojektowane i poprowadzone, żeby osoby z dysfunkcją narządu wzroku mogły je przejść samodzielnie.
Pierwsza trasa, pod nazwą „Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”, ma długość 4,5 km i zaczyna się w Olchowcu. Na szlaku wyznaczono 18 punktów. Każdy jest wyposażony w elektroniczny znacznik Totupoint. Dzięki aplikacji o tej samej nazwie, gdy osoba korzystająca z systemu zbliży się do oznaczonego punktu, urządzenie włącza się i odtwarza nagranie. W tym przypadku dotyczy ono Łemkowszczyzny: historii obszaru, jego kultury, przyrody. Jest również audiodeskrypcja wybranych miejsc na szlaku. Wśród nich jest opis „Kamiennego mostu przy cerkwi”, który jest punktem 2 na trasie, czy „Kapliczki niebieskiej” (punkt 11) i Muzeum Kultury Łemkowskiej (punkt 15). Cała ścieżka ma długość 4,5 km i biegnie wzdłuż drogi gminnej dookoła wzgórza Horb.
Druga trasa, „Zobaczyć Bieszczady – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”, zaczyna się w Mucznym pod budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa. Cała trasa ma wyznaczonych 15 punktów, na których – oprócz wypukłych tablic informacyjnych i mapek – są urządzenia Totupoint udostępniające opisy obszaru i audiodeskrypcję wybranych miejsc. Szlak o długości 6 km prowadzi do wieży widokowej i wraca tą samą drogą.
Trzecia trasa, „Zobaczyć Solinę – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”, została wytyczona w Ustrzykach Dolnych na Paśmie Żukowa. Na szlaku jest 11 punktów z ułatwieniami dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Wyznaczono je m.in. przy szybowisku, wieży na Holicy, czy zaporze na Solinie. Na trasie są też lokalizacje o bardzo intrygujących nazwach: „Uwaga na niedźwiedzie!” (punkt 3) czy „Zapach Żukowa” (punkt 4). Długość trasy to 4,5 km w jedną stronę.
Opisane trzy ścieżki turystyczne dla grupy odbiorców ze specjalnymi potrzebami w Bieszczadach i Beskidzie Niskim zostały zrealizowane przez Bieszczadzką Grupę GOPR, we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach zadania publicznego „Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu”.
ABM/Centrum Komunikacji PZN