Treść artykułu

Kobieta trzyma smartphone w dłoni i wybiera numer

GIS ostrzega: uwaga na fałszywe SMS-y

W czasie pandemii oszuści nie próżnują. W tym czasie trzeba szczególnie uważać na różnego rodzaju komunikaty, w tym SMS-y. Główny inspektor sanitarny ostrzega np. przed fałszywymi wiadomościami wzywającymi do kontaktu telefonicznego ws. dodatniego wyniku testu na COVID-19.

„Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57… w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJĘ” – SMS-y o takiej treści rozsyłali niedawno oszuści.

Inspekcja sanitarna poinformowała na swojej stronie internetowej, że tego typu wiadomości należy potraktować jako „spam i oszustwo”. Zaznaczyła też, że nigdy nie wysyłała ani nie wysyła SMS-ów o takiej treści. Jak postępować w przypadku podejrzenia otrzymania fałszywej wiadomości? „W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję” – radzi Główna Inspekcja Sanitarna.

Polecamy również artykuł o przestępstwach w Internecie: https://pzn.org.pl/lowienie-internautow-na-przynete/. Warto wiedzieć, jak reagować na próby wyłudzenia danych czy inne cyfrowe oszustwa.

Źródło: gis.gov.pl

Fot. Unsplash