Treść artykułu

Pielęgniarka robi zastrzyk pacjentowi.

Gdzie po pomoc, jeśli zachorujesz w święta?

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia, ból brzucha, gorączka. Co zrobić, kiedy choroba dopadnie nas w weekend lub w czasie świąt? Wtedy można skorzystać z punktów świątecznej opieki zdrowotnej w całej Polsce.

W razie nagłej choroby lub pogorszenia stanu zdrowia, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania. Pomoc jest realizowana poza godzinami pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W dni powszednie od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Kiedy udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Z pomocy lekarza i pielęgniarki pacjent może skorzystać, gdy:

  • nagle zachoruje,
  • nagle pogorszy się jego stan zdrowia, ale nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia,
  • zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły poprawy,
  • obawia się, że czekanie na otwarcie jego przychodni sprawi, że jego stan zdrowia znacznie się pogorszy.

Mapę punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie: https://pacjent.gov.pl/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna.

 

Szpitalne oddziały ratunkowe

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia, pomocy udzielają izby przyjęć oraz szpitalne oddziały ratunkowe SOR. Lekarze tam dyżurujący mogą skierować pacjenta wyłącznie na badania i konsultacje bezpośrednio związane z powodem zgłoszenia.

O kolejności przyjęć pacjentów tam nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia chorych. Ocenia go personel medyczny podczas tzw. triażu. Proces ten pozwala ocenić, jak pilnie należy udzielić choremu pomocy medycznej. Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty.

Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) oraz izby przyjęć w całej Polsce – lista znajduje się na stronie: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/na-ratunek/.

 

Doraźna pomoc dentystyczna

W razie nagłego bólu zęba, czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem, pacjent może skorzystać z dyżuru stomatologicznego.

Placówki udzielają pomocy doraźnej:

  • w dni powszednie od 19:00 do 7:00 dnia następnego,
  • w soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo.

Mapę placówek świadczących doraźną pomoc dentystyczną znajduje się na stronie: https://pacjent.gov.pl/dorazna-pomoc-dentystyczna.

 

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego. Zespoły ratownictwa udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia czynności ratunkowych. Jeżeli jesteś świadkiem sytuacji, która wymaga udzielenia pierwszej pomocy, możesz skorzystać z aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajduje się w niej przewodnik na temat jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. To praktyczne wsparcie w nagłych sytuacjach, kiedy trzeba szybko i skutecznie zareagować. Bezpłatną aplikację można pobrać ze strony: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/mojeikp-na-komorke-lub-tablet.

 

Źródło: NFZ

Fot. Unsplash