Gdzie można zaszczepić się przeciwko grypie?
Od września w placówkach medycznych m.in. w POZ oraz aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia szczepionka jest bezpłatna.
Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki): kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku powyżej 75 lat.
Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić m.in.:
- pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
- pacjenci powyżej 65 lat,
- dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat,
Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.
Szczepienie przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłosiły się do akcji. Dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych. Szczepionka jest wydawana na receptę. Wykaz placówek medycznych i aptek, w których można zaszczepić się przeciwko grypie: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciwko-grypie-sprawdz-gdzie-sie-zaszczepisz,8255.html
Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta (u osób pełnoletnich). Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.
Źródło: NFZ