Działania zrealizowane w październiku 2021
1 października w spotkaniu całego zespołu projektowego uczestniczyły dwie ekspertki E. Oleksiak, M. Pacholec a 6 i 22.10 dwie ekspertki i specjalista ds. standardów Izabela Hawryłow.
Uczestniczyliśmy w poszukiwaniu ekspertów wspomagających. Zapoznaliśmy się z wynikami badania ankietowego za pomocą, którego zbierane były opinie osób z problemami wzroku dotyczące profilu kompetencji instruktora orientacji przestrzennej. Uczestniczyliśmy w wypracowywaniu kolejnych materiałów do programu kształcenia instruktorów orientacji przestrzennej: portfolio; zaświadczenia lekarskiego dla osoby ubiegającej się o zdobycie kwalifikacji instruktora orientacji przestrzennej; przeanalizowaliśmy i zgłosiliśmy uwagi do dwóch rozdziałów z programu kształcenia instruktorów – charakterystyka sposobów weryfikacji efektów uczenia i warunków ukończenia kursu; przedstawiliśmy propozycje certyfikatu i suplement do certyfikatu; ponownie analizowaliśmy i zgłaszaliśmy uwagi do opisu stanowiska pracy instruktora orientacji przestrzennej.
Dokonaliśmy rozeznanie wśród trenerów orientacji przestrzennej współpracujących z Polskim Związkiem Niewidomych, mających największe doświadczenie w realizacji zajęć z orientacji pod kątem udziału w kształceniu i dokształcaniu instruktorów w ramach projektu. Przedyskutowaliśmy z nimi wstępnie treści zawarte w programie kształcenia instruktorów orientacji pod kątem tematów, które mogliby ewentualnie w przyszłości przeprowadzić w czasie szkoleń. Analizowaliśmy standard nauczania orientacji przestrzennej osób z niepełnosprawnością wzroku, który był przedmiotem dyskusji na jednym z zebrań zespołu. Zapoznaliśmy się z programem kształcenia osób niewidomych i słabowidzących przygotowanym przez TONOS, zgłosiliśmy uwagi i uczestniczyliśmy w dyskusji na temat programu. Przygotowywaliśmy się do wizyty studyjnej do Kopenhagi, analizując uzyskane z IBOS materiały i dwie ekspertki uczestniczyły w wizycie 24, 25 i 26 października br.