Dowóz dziecka z niepełnosprawnością do placówek edukacyjnych
Aktualizacja niniejszego materiału 6.04.2023
Dowóz dzieci z niepełnosprawnościami do placówek edukacyjnych jest ustawowym obowiązkiem gminy.
Artykuł 39 ust. 4 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r., – Prawo oświatowe, (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.), nakłada na gminy obowiązek: zapewnienia uczniom niepełnosprawnym, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej. W przypadku uczniów z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją) i z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym obowiązek bezpłatnego dowozu dotyczy również szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
Za najbliższą szkołę, uważa się placówkę prowadzącą kształcenie w formie wybranej przez rodziców i mogącą zrealizować zalecenia z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W praktyce interpretacja ta oznacza, że gmina nie może odmówić dowozu do placówki na przykład integracyjnej, argumentując, że bliżej jest szkoła ogólnodostępna, a orzeczenie dziecka wskazuje na możliwość pobierania edukacji także w takiej szkole. Rodzic powinien wtedy udowodnić, że najbliższa szkoła nie zrealizuje zaleceń z orzeczenia. Warto dodać, że w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężonymi niepełnosprawnościami gmina ma obowiązek bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, do ukończenia 24 roku życia. Bezpłatny transport i opiekę zapewnia się również uczniom uczestniczącym w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych do ukończenia 25 roku życia.
Jeżeli dowóz do szkoły zapewniają rodzice ucznia niepełnosprawnego, gmina ma obowiązek zwrotu kosztów przejazdu ucznia, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta i rodzicami.