Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej
W ramach konkursu ogłoszonego przez PFRON „Kierunek AKTYWNOŚĆ” Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny otrzymał dofinansowanie do projektu „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej”.
Projekt będzie realizowany w terminie od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2021 r.
Dofinansowanie: 96.952 zł. Całkowita wartość projektu: 121.240 zł.
Projekt ma na celu doszkalanie kadry – nauczycieli i instruktorów orientacji przestrzennej, samodzielnego i bezpiecznego poruszania się, zaangażowanej w bezpośredni proces rehabilitacji osób z problemami wzroku, głównie nowo ociemniałych i tracących wzrok i poprzez to podniesienie jakości usług świadczonych na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.
W ramach projektu zorganizujemy szkolenie podnoszące kwalifikacje 16 osób, głównie pracujących i współpracujących z jednostkami PZN ze wszystkich województw. Doszkalane osoby chcemy wyposażyć w wiedzę tyflologiczną, głównie z zakresu nowych technologii dotyczących nauki orientacji przestrzennej, samodzielnego, skutecznego i bezpiecznego poruszania się. Program doszkalania obejmie także nowe metody rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących, szczególności starszych tracących wzrok i nowo ociemniałych oraz adaptację przestrzeni dla osób z uszkodzonym wzrokiem.
Program projektu przewiduje 122 godzin zajęć, w tym:
- 20 godzin wykładów podzielonych na następujące bloki tematyczne:
- nowe metody i sposoby rehabilitacji podstawowej dorosłych osób nowo ociemniałych, tracących wzrok – np. echolokacja
- nowoczesne technologie wspomagające osoby z niepełnosprawnością wzroku,
- adaptacja przestrzeni dla osób z uszkodzonym wzrokiem.
- 78 godzin ćwiczeń:
- Ćwiczenia będą pogłębieniem wiedzy nabytej w trakcie wykładów i praktycznym ich zastosowaniem. Zajęcia obejmą następujące bloki tematyczne:
- tworzenie indywidualnych programów rehabilitacji w zależności od aktywności osób z problemami wzroku,
- nowe metody i sposoby rehabilitacji osób nowo ociemniałych, w tym z dodatkowymi ograniczeniami i chorobami, np. cukrzycą, problemami neurologicznymi – echolokacja,
- zastosowanie nowych technologii i urządzeń w życiu codziennym, w tym urządzeń dotykowych obsługiwanych bez użycia wzroku z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania i sprzętu, urządzeń wspierających osoby z uszkodzonym wzrokiem w przemieszczaniu się,
- tworzenie własnych “baz wiedzy” i sieci kontaktów niezbędnych do profesjonalnego udzielania porad,
- stosowanie jednolitych w całej Polsce standardów adaptacji przestrzeni dla osób z uszkodzonym wzrokiem w celu sprawniejszego, bezpieczniejszego poruszania się.
- 8 godzin praktyk
- Każdy uczestnik będzie w ramach praktyk uczył osobę niewidomą posługiwania się nowymi technologiami.
- 16 godzin wsparcia indywidualnego:
- Celem konsultacji indywidualnych jest bieżące reagowanie na pytania i wątpliwości uczestników wynikające z wprowadzania do pracy zawodowej wiedzy zdobytej w czasie wykładów, ćwiczeń i praktyk.
Ponadto uczestnicy projektu będą mieli okazję do wymiany doświadczeń. Uczestnicy szkolenia będą zdawać egzamin i otrzymają zaświadczenia.
Wkrótce zamieścimy informacje o zasadach rekrutacji do Projektu.
Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN