Nawigacja w przestrzeni
W dzisiejszych czasach kierowcy bardzo chętnie korzystają z odbiornika GPS oraz odpowiedniej aplikacji pozwalającej wyznaczyć trasę do celu. Również piesi coraz częściej korzystają z takich rozwiązań. Osoby niewidome od kilkunastu lat używają takich aplikacji, do wyznaczania trasy. Są one uzupełnieniem i dodatkową pomocą w samodzielnym poruszaniu się oraz orientacji w przestrzeni.
Często aplikacje dla niewidomych korzystają z trochę innej technologii, niż klasyczne aplikacje dla osób widzących. Zamiast mapy w aplikacji zawarta jest sieć punktów (współrzędnych GPS wraz z odpowiednią nazwą pozwalającą określić dany punkt). Aplikacje dla osób niewidomych przystosowane są do współpracy z programami odczytującymi ekran, często też, w zależności od ustawień, same oznajmiają wskazówki nawigacyjne, jakimi mogą być: śledzone punkty (odpowiednio oznaczone punkty są automatycznie oznajmiane z chwilą zbliżania się do nich), wskazówki nawigacyjne (informują o odległości do wybranego celu lub prowadzą zakręt po zakręcie). Te ostatnie do prawidłowego działania wymagają nierzadko połączenia z Internetem.
Osoby niewidome mogą również korzystać z aplikacji, w których wgrane są klasyczne mapy. Zamiast graficznego przedstawienia trasy, aplikacja pokazuje wskazówki nawigacyjne wyświetlone w formie tekstu, albo wyskakujących powiadomień. Najbardziej popularną aplikacją do nawigacji są mapy Google’a. Aplikacja przeznaczona na iOS i Androida pozwala na: wyznaczanie trasy do wybranego punktu, przeglądanie okolicy zgodnie z wybranymi filtrami przeszukiwania, czy też wyświetlenie dodatkowych informacji o danym obiekcie: adres strony internetowej lub możliwość wykonania połączenia telefonicznego bezpośrednio z aplikacji. Google Maps umożliwia również odkrywanie miejsc w zależności od wybranej kategorii: kina, muzea, restauracje, itp.
Mapy Google’a do prawidłowego działania wymagają połączenia z Internetem, po zalogowaniu się możliwe jest jednak pobranie wybranego obszaru i korzystanie z mapy bez konieczności połączenia się z globalną siecią. Możliwość przydatna wtedy, gdy pakiet danych się wyczerpał lub, gdy przebywamy za granicą i nie chcemy pobierać zbyt dużo danych. W omawianej aplikacji można wyznaczyć trasę na kilka sposobów: pieszo (aplikacja poda wskazówki nawigacyjne lub pozwoli przejrzeć etapy trasy), samochodem, jak również komunikacją miejską czy nawet dalekobieżną. Wadą jest to, że przygotowane wskazówki nawigacyjne często nie uwzględniają potrzeb osób niewidomych (np. informacja, którą częścią chodnika pieszy się przemieszcza). Przed wyruszeniem w trasę zachęcamy do przejrzenia etapów wybranej trasy, by później wiedzieć czego się spodziewać.
Apple Maps
Mapy Apple to kolejna aplikacja, która w Polsce nie jest tak bardzo popularna. Dlatego że, mapy te są jedynie na urządzenia z systemem iOS. Użytkownicy Androida, których w naszym kraju jest większość z nich nie skorzystają. Dodatkowo aplikacja nie jest tak dokładna, jak mapy Google’a. Wartością dodaną jest możliwość przeglądania mapy palcem, co przypomina tradycyjne jej oglądanie: wystarczy w danym miejscu przytrzymać palec na ekranie, a mapa automatycznie przełącza się w tryb śledzenia. Przesuwając palcem na wszystkie strony, możemy poruszać się po ulicach w pobliżu.
Inne aplikacje dla osób niewidomych
Inne aplikacje to takie, przygotowane z myślą o osobach niewidomych. Ich interfejs i funkcjonalności są tak przemyślane, by przekazywać jak najwięcej informacji. Przykładem takiej aplikacji jest Lazarillo, aplikacja pozwala na wyszukiwanie miejsc, również informuje w czasie rzeczywistym o mijanych miejscach lub ulicach, pozwala to na lepszą orientację w terenie. Inną aplikacją, która od jakiegoś czasu jest bezpłatna to Seeing Assistant Move na iOS i Androida. Aplikacja została przemyślana w taki sposób, by funkcjonalności odpowiadały potrzebom osób niewidomych: możliwość sprawdzenia aktualnego położenia, przeglądanie okolicy, planowanie i rejestracje tras, a także przeglądanie okolicy w pobliżu wybranego punktu na świecie. Aplikacja współpracuje z własną bazą punktów, jak i z punktami Open Street Map, pozwla również na dodawanie własnych punktów do bazy jak i planowanej trasy. Funkcjonalności aplikacji jest wiele.
Inne aplikacje są pomocne w korzystaniu z komunikacji miejskiej np. Aplikacja Moovit na iOS i Androida. Za pomocą tej aplikacji można: sprawdzać rozkład jazdy, planować trasę lub wyszukiwać miejsca i planować do nich dojazd komunikacją miejską. Aplikacja pozwala również na ustawienie powiadomień o wysiadaniu: poinformuje podróżnego, kiedy trzeba wysiąść. Jest to rozwiązanie przydatne wtedy, gdy w pojeździe brak jest informacji głosowej o nadchodzących przystankach.
Mikronawigacja
To sposób poruszania się wewnątrz budynków. Ponieważ system GPS najlepiej działa na zewnątrz, zaś wewnątrz system beaconów umożliwiających prowadzenie, sprawdza się najlepiej. Za pomocą
Aplikacji takich jak Totupoint, osoba niewidoma może zaplanować trasę do danego miejsca lub odczytać dodatkowe informacje, jeśli zostały one zaprogramowane w danym beaconie, który za pomocą połączenia bluetooth komunikuje się z telefonem. Rozwiązanie to choć dobre ma wiele wad. Ze względu na interferencję fal może się zdarzyć tak, że smartfon połączy się z innym beaconem i wyświetli nieprawdziwe informacje.
Jakie aplikacje są pomocne w zwiedzaniu?
Planując wycieczkę do muzeum warto skorzystać z wyżej wspomnianych map, by zaplanować trasę dojazdu lub sprawdzić godziny otwarcia danej placówki. Można również skorzystać z aplikacji pomocnej w planowaniu trasy komunikacją miejską. Wewnątrz muzeum warto skorzystać z audioprzewodników, jeśli dane miasto lub muzeum takie oferuje. Audioprzewodnik na urządzenie mobilne zazwyczaj współpracuje z beaconami i pozwala na samodzielne zwiedzanie obiektu. Warto również zorientować się, czy obsług muzeum wypożycza audioprzewodniki w postaci samodzielnych urządzeń, które nie współpracują ze smartfonami.
Korzystając z aplikacji do nawigacji należy pamiętać o kilku zasadach:
- Żadna z aplikacji nie zastąpi prawidłowego korzystania z białej laski lub pomocy psa przewodnika ani ludzkiego oka
- Informacje GPS są częściowo dokładne, dlatego to do podawanych danych należy podchodzić z pewną ostrożnością
- Należy również z głową podchodzić do wskazówek nawigacyjnych lub wykresów pokazujących proponowaną trasę
- Należy również pamiętać, że urządzenia mogą się mylić lub być zawodne.
Mając na uwadze powyższe wskazówki, a także dobrze doposażony smartfon w przydatne aplikacje wspomagające samodzielne poruszanie się można śmiało wyruszyć w trasę w poszukiwaniu nowych miejsc.