Dostępność w urzędach i instytucjach w praktyce
Za nami kolejna konferencja zorganizowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Specjaliści zaprezentowali narzędzie do tworzenia planów wdrażania dostępności w instytucjach. Rozwiązanie to może być bardzo przydatne dla koordynatorów dostępności.
Konferencja odbyła się 11 września br., pod nazwą: „Realizacja ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”. Zebranych gości powitał Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Krzysztof Michalkiewicz, Prezes Zarządu PFRON. Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny ,,Zapewnianie dostępności w praktyce”. W jego trakcie przedstawiciele różnych środowisk mówili o tym, w jaki sposób dążą do poprawy dostępności w swoich jednostkach.
– Proces wprowadzania dostępności na uczelni powinien być wielowymiarowy. Procedury i zarządzenia to ważne narzędzia, które ułatwią ten proces w tak dużej instytucji, jaką jest Uniwersytet Warszawski. We wszystkich działaniach staramy się zapewnić dostępność naszej oferty dydaktycznej dla studentów – tłumaczyła Anna Szymańska, kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w tej szkole wyższej uczy się blisko 1140 studentów z niepełnosprawnościami.
Kolejnym punktem programu był panel o tym, jak dobrze zaprojektować poprawę dostępności. Eksperci Jacek Zadrożny oraz Agata Gawska zaprezentowali narzędzie informatyczne do tworzenia planów zapewnienia dostępności. Przygotowany taki dokument ułatwia stworzenie realnego planu wdrażania dostępności w danej instytucji oraz prezentuje obciążenie zadaniami koordynatora. Co więcej, określa budżet na zrealizowanie tego planu oraz zespół osób zaangażowanych w jego wdrażanie. Planner prowadzi krok po kroku, jakie działania należy podjąć w tym procesie. W przyszłości twórcy rozwiązania planują przygotować narzędzie do przeprowadzania audytu. Generator znajduje się na stronie: [url]https://deklaracja-dostepnosci.info/planer[/url].
W ostatniej części spotkania uczestnicy mogli wysłuchać dyskusji, której tematem przewodnim było: ,,Prawo do dostępności w praktyce”. Specjaliści poruszyli temat rzecznictwa NGO w dążeniu do poprawy dostępności.
– Trudno jest wprowadzać udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością bez zrozumienia potrzeb tej grupy. Dlatego tak ważne są szkolenia dla pracowników danej placówki czy instytucji – dzieliła się swoją opinią Magdalena Banach, dyrektor SPZOZ Warszawa-Ursynów.
Izabela Sopalska-Rybak, prezes Fundacji Kulawa Warszawa mówiła o tym, że osoby z niepełnosprawnościami i organizacje pozarządowe powinny szerzyć wiedzę o dostępności. A dodatkowo organizacje powinny wspierać osoby z niepełnosprawnościami, które chcą składać do PFRON-u skargi na brak dostępności.
Krzysztof Kurowski, przewodniczący PFON wspominał o tym, że ustawa o dostępności jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia odpowiednich praw osobom z niepełnosprawnościami, ale potrzebne są jeszcze dodatkowe działania, takie jak prace na rzecz wdrażania dostępności w sektorze prywatnym.
JR/Centrum Komunikacji PZN