Treść artykułu

Wnętrze galerii sztuki. Na ścianach kolorowe grafiki. Oglądają je pojedynczy goście galerii.

Działacze kulturalni rozmawiali o dostępności w kulturze

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawny zorganizował spotkanie online z pracownikami działów kultury z różnych ośrodków kulturalnych. Było to kolejne webinarium z serii „PFRON wspiera dostępność”.

Webinarium obyło się 27 lipca na platforimie Zoom. Eksperci rozmawiali o dostępności w kulturze. W spotkaniu uczestniczyli działacze kulturalni reprezentujący trzy ośrodki kulturalne: Narodowe Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kodniu oraz Książnice Beskidzką w Bielsku Białej. Obecny był także specjalista z PFRON – naczelnik wydziału ds. Postepowań Skargowych.

Dominika Olender, pracownica działu Projektów Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury – omówiła kwestię działań na rzecz dostępności w Narodowym Centrum Kultury. Marta Pomorska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kodniu – opowiedziała o Nadbużańskim Integracyjnym Festiwalu Muzycznym i o dostępności na tej imprezie plenerowej. Z kolei Łucja Ruchała, Dyrektor Książnicy Beskidzkiej w Bielsku Białej, mówiła o działalności Książnicy Beskidzkiej na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu. Łukasz Iwancio, Naczelnik Wydziału ds. Postępowań Skargowych PFRON – wyjaśnił kwestię wniosków i skarg na brak dostępności.

Uczestnicy webinaru mogli zadawać pytania działaczom kulturalnym, na które ci udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Poruszano m.in. kwestię konieczności zamieszczania tablic w zapisie brajlowskim na drzwiach instytucji kultury oraz wydawania ulotek informacyjnych, na temat wydarzeń kulturalnych, tworzonych za pomocą pisma Braille’a dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku. Pytania dotyczyły także składania skarg na brak dostępności – ekspert PFRON precyzyjnie wyjaśniał te kwestie.

Rozmowy były tłumaczone na żywo przez tłumacza PJM, na ekranie były także wyświetlane napisy.

 

MP/Centrum Komunikacji