Treść artykułu

Pociąg metra wjeżdża na stację, widać ścieżkę dotykową dla osób niewidomych

Dostępność Plus w praktyce

Sprawozdanie z realizacji programu Dostępność Plus za rok 2021 opublikowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Szacuje się, że od początku trwania tej inicjatywy do końca 2021 r. na realizację celów programu przeznaczono ok.12,9 mld zł. A wykonane działania w dziedzinie dostępności widać w każdym obszarze życia społecznego.

Realizacja programu Dostępność Plus w 2021 r. to m.in.: kontynuacja licznych projektów i konkursów dotyczących poprawy dostępności, finansowanych z Funduszy Europejskich (Przestrzeń dostępnej szkoły, Dostępność cyfrowa stron jednostek samorządu terytorialnego, Door-to-door, aPSYstent). Rozpoczęto również nowe inicjatywy w tym obszarze np. Dostępny samorząd – granty, Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej.

Udzielono 65 pożyczek z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych w budynkach mieszkalnictwa wielorodzinnego i użyteczności publicznej. Przygotowano pierwsze ogólnopolskie badanie dostępności podmiotów publicznych, wnioski umieszczono w „Raporcie o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”. Realizowano projekty w ramach konkursu „Uczelnia dostępna” − likwidacja barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. Objęto nim 199 uczelni.

W 300 placówkach służby zdrowia kontynuowano projekt „Dostępność Plus dla zdrowia”. Zaktualizowano Standardy Dostępności dla POZ i szpitali. Rozpoczęto prace nad rekomendacjami dla NFZ na temat uwzględniania dostępności w procesie kontraktacji świadczeń.

W życie weszły rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 4 marca 2021 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie muszą spełniać podmioty dokonujące certyfikacji dostępności. Przygotowano wzory wniosku o wydanie certyfikatu dostępności oraz wzory certyfikatu dostępności.

Rozpoczęto prace nad projektami: ustawy wdrażającej Europejski Akt o Dostępności (dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wymogów dostępności produktów i usług), ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami i ustawy o ekonomii społecznej.

Sprawozdanie z realizacji programu dostępne jest pod linkiem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/110036/Sprawozdanie2021.pdf

JR/Centrum Komunikacji PZN

 

Źródło: MFiPR