Dostępność Plus: W biznesie, urzędzie, start-upie
„Dostępność szansą dla biznesu” to przewodnik dla przedsiębiorców zawierający informacje z jakich możliwości finansowania z tego obszaru można skorzystać, a także, jak przygotować ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Publikacja powstała w ramach rządowego programu Dostępność Plus.
Osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy stanowią dużą grupę potencjalnych klientów firm. Dlatego dobrze jest dostosować produkty i usługi do ich potrzeb. Co więcej, warto również dostosować przedsiębiorstwo, aby było dobrym miejscem pracy dla osób z niepełnosprawnościami, bo są to wartościowi pracownicy.
W publikacji zebrano informacje z zakresu tematyki dostępności istotne z punktu widzenia właścicieli firm. Opracowanie ma charakter praktycznego poradnika. Znajdują się w nim konkretne porady oraz informacje z zakresu:
- tworzenia dostępnych serwisów internetowych,
- prowadzenia dostępnych procesów rekrutacyjnych oraz przystosowania stanowiska pracy dla osób z niepełnosprawnościami,
- aktualnych konkursów i możliwości finansowania, z których mogą skorzystać firmy.
To jest jeden z materiałów edukacyjnych, który powstał w ramach rządowego programu Dostępność Plus, którego priorytetem jest dostosowanie przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli, w tym ze szczególnymi potrzebami.
– Dostępność nie jest jednak tylko hasłem. To usuwanie kolejnych barier na uczelniach, w szpitalach, szkołach, urzędach, na dworcach, w środkach komunikacji, w miejscach kultury, sportu czy rekreacji. To konkretne rozwiązania, z których skorzystają konkretni ludzie: mieszkańcy miast i wsi, uczniowie, pacjenci, studenci, petenci, klienci, pasażerowie – opowiada Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
„Dostępność szansą dla biznesu” to jedna z wielu publikacji, jaka powstała w ramach programu.
Twórcy przedsięwzięcia zachęcają również do zapoznania się z broszurą mówiącą o tym, że osoba z niepełnosprawnościami może skorzystać z unijnego wsparcia tak samo aktywnie, jak inna osoba – być pomysłodawcą innowacji, tworzyć swój projekt czy założyć start-up. To ulotka „Standardy dostępności dla Funduszy Europejskich 2014-2020”. Inną propozycją jest materiał na temat roli, jaką powinien pełnić koordynator dostępności w urzędach i instytucjach. Materiały do pobrania umieszczamy poniżej.
Źródło: Program Dostępność Plus
Fot. Shutterstock