Dostępne wydarzenia w blisko 100 instytucjach kultury
Rusza nowy projekt europejski „Kultura bez barier”. Celem działania jest stworzenie modelu, który zapewnieni dostępną ofertę kulturalną dla osób z niepełnosprawnościami. Założenia zostaną przetestowane w blisko 100 instytucjach kultury.
Projekt zakończy się przygotowaniem usystematyzowanego zestawu praktycznych rozwiązań udostępnienia zasobów instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnością. Model zostanie przetestowany w blisko 100 instytucjach, które przygotują dostępne wydarzenia kulturalne.
Po weryfikacji model zostanie przekazany do stosowania przez różnorodne placówki wraz z opisami dobrych praktyk, praktycznymi wskazówkami oraz rekomendacjami. Projekt będzie realizowany w okresie od 1 maja 2021 r. do 31 października 2023 r. Na realizację przeznaczono 25 119 600,00 zł, w tym 23 685 270,84 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Planowane wyniki projektu: 3 instytucje podejmą współpracę z partnerem ponadnarodowym; 100 grantów zostanie udzielonych dla instytucji kultury; 95 instytucji wdroży nowe rozwiązania dzięki współpracy z partnerem zagranicznym; 200 pracowników instytucji podniesie kompetencje w zakresie dostępności usług dla osób z niepełnosprawnościami.
− Kultura w życiu człowieka pełni ważną rolę, między innymi poznawczą, kreacyjną, ale też kompensacyjno-rehabilitacyjną. W życiu osób z niepełnosprawnościami aktywne uczestnictwo w kulturze jest jednym ze skuteczniejszych sposobów ich społecznego usamodzielnienia. Potrzeba zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami możliwości pełnego udziału w życiu kulturalnym oraz dostępu do instytucji kultury przyświecała nam, gdy planowaliśmy działania w ramach prezentowanego dzisiaj programu – mówił Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON podczas konferencji inaugurującej program.
Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, partnerami są: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Institut für Bildung und Kultur e.V. (Niemcy), Fundacja Kultury Bez Barier.
Program jest realizowany w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Fot. Unsplash