Treść artykułu

Mężczyzna na stole ma wagę (symbol sprawiedliwości) oraz otwarty zbiór przepisów prawa

Dostępne sądy dla wszystkich

Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje projekt „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami”. Rezultaty tego działania zostały zaprezentowane w trakcie konferencji w dniu 13 czerwca br. W ramach inicjatywy podejmowane są różne działania m.in. w budynkach 35 sądów w całej Polsce przeprowadzane są prace adaptacyjne i budowlane, a pracownicy biorą udział w szkoleniach.

– Co roku do sądów wpływa kilkanaście milionów spraw. Każda z nich wiąże się ze stresem i emocjami. Dodatkowe bariery architektoniczne, czy komunikacyjne potęgują negatywne doznania. Ministerstwo Sprawiedliwości stara się swoimi działaniami zmniejszać te dolegliwości, czyniąc wymiar sprawiedliwości dostępnym – powiedziała na spotkaniu wiceminister Katarzyna Frydrych.

Jednym z najważniejszych rezultatów przedsięwzięcia jest opracowanie Modelu Dostępnego Sądu. Określa on konkretne wymogi, jakie powinien spełniać budynek sądu. Chodzi m.in. o dostosowanie architektoniczne, komunikację wewnątrz budynku, pomieszczenia sanitarne.

– Model Dostępnego Sądu jest narzędziem, które pozwoli skutecznie przystosować polskie sądy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To również ułatwienia dla seniorów, matek z dziećmi czy osób ograniczonych ruchowo. Jest to dobry standard, który będzie pomocny dla polskiego sądownictwa – wskazał wiceminister Marcin Romanowski.

W ramach projektu w budynkach 35 sądów w całej Polsce prowadzone są prace adaptacyjne i budowlane. Instalowane są urządzenia umożliwiające osobom ze szczególnymi potrzebami samodzielne korzystanie z obiektów.

W ramach ustawy antyprzemocowej 2.0 zmieniono przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz karnego, które dotyczyły warunków przesłuchań małoletnich oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. Wdrożono przyjazny tryb przesłuchania, przewidziany dla pokrzywdzonych i świadków, u których przesłuchanie w zwykłych warunkach wywołałoby dyskomfort psychiczny. Ponadto sędziowie orzekający w sprawach karnych zostali zobowiązani do uczestnictwa w szkoleniach z zakresu psychologii i komunikacji z małoletnimi oraz osobami dotkniętymi zaburzeniami. Natomiast 3450 pracowników resortu zostało objętych szkoleniami w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków budżetu państwa, bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości