Treść artykułu

Muzeum Śląskie w Katowicach

PODSTAWOWE INFORMACJE

ul. T. Dobrowolskiego 1
40-205 Katowice
tel. 32 2130 818 lub 690 455 917

Strona www

OPIS

  • Makieta – w muzeum znajduje się udźwiękowiona makieta obiektu, jednak nie jest przeznaczona do dotykania.
  • Wypukłe plany – w punkcie przeznaczonym do korzystania z wypukłodruków oraz druków w alfabecie Braille’a (Strefa Wyciszenia Interim) znajduje się plan obiektu wraz z opisem w alfabecie Braille’a.
  • Wypukłe rysunki – wypukłodruki obrazów z kolekcji Muzeum Śląskiego wykorzystywane w trakcie zajęć edukacyjnych. Dodatkowo w przestrzeniach wystawienniczych znajdują się tyflografiki wybranych obrazów z kolekcji sztuki tworzące „Ścieżkę dotyku”. Wybrane rzeźby znajdujące się w galerii sztuki polskiej 1800–1945 oraz galerii sztuki polskiej po 1945 roku tworzą „Ścieżkę obiektów przestrzennych” i przeznaczone są do dotykania w obecności asystenta.
  • Audioprzewodniki z audiodeskrypcją – dostępne są audioprzewodniki z audiodeskrypcją do tyflografik „Ścieżki dotyku”. Dodatkowo wykorzystywane są nagrania audiodeksrypcji do „Ścieżki obiektów przestrzennych”, które powstały w ramach projektu „Czytanie obrazów” Fundacji Kultury bez Barier. Nagrania dostępne są na stronie internetowej projektu (https://czytanieobrazow.pl/) oraz stronie Muzeum Śląskiego.
  • Przeszkolony personel do obsługi osób z dysfunkcją wzroku – pracownicy działu obsługi publiczności uczestniczą w szkoleniach z przygotowania opisu audiodeskryptywnego oraz oprowadzają osoby niewidome po wystawach stałych i czasowych. Oprowadzania audiodeskryptywne towarzyszą również wernisażom.
  • Pracownicy działu oświatowego prowadzą też warsztaty przeznaczone dla osób niewidomych.

Dostępne udogodnienia

makiety
tyflografiki
audiodeskrypcja
pozostale