Treść artykułu

Andrzej Brzeziński stoi przed mównicą ze statuetką i przemawia do uczestników; po jego lewej stronie stoi Marek Kalbarczyk

Dostęp do informacji na wagę złota

„Dostęp do informacji na wagę złota – mobilność i szanse z prawdziwego zdarzenia” – pod takim hasłem odbywa się 21. edycja konferencji REHA For the Blind in Poland. Wczoraj, 22 maja br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Wydarzenie otworzyli współzałożyciele fundacji, Marek Kalbarczyk i Jacek Kwapisz, oraz prezes Malwina Wysocka-Dziuba. – Nie jesteśmy sztampowi, tylko serdeczni i gościnni. Bawcie się, uczcie, dyskutujcie, pokazujcie innym, co potraficie – tymi słowami Marek Kalbarczyk powitał zgromadzonych uczestników.

otwarcie konferencji; uczestnicy siedzą i patrzą na konferansjerki, obok tłumaczka języka migowego

Goście, goście…

Nie zabrakło też wielu zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego, Anna Wandzel, dyrektor mazowieckiego oddziału PFRON, Artur Świercz, pełnomocnik zarządu woj. mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych czy Przemysław Herman z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Na konferencji pojawili się również przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych: Andrzej Brzeziński, prezes zarządu głównego oraz Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji.

Przybyłe osoby miały okazję powiedzieć kilka słów. Adam Struzik oprócz paru zdań nt. wydarzenia złożył na ręce Marka Kalbarczyka list gratulacyjny wyrażający uznanie dla tej inicjatywy. Z kolei Przemysław Herman opowiedział o Programie Dostępność Plus. – O dostępność trzeba walczyć – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie.

Przemysław Herman opowiada o programie dostępność plus; obok niego tłumaczka języka migowego

Idole rozdane!

Jak co roku organizatorzy wręczyli też Idole. Fundacja Szansa dla Niewidomych honoruje tym tytułem osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w pomoc niewidomym i słabowidzącym. Pierwsze miejsce w kategorii Idol Światowy zdobyła Milena Rot, a Idola Środowiska uzyskał Adam Jamróz. Jeżeli chodzi o media zwyciężyła Kamila Wilczyńska z TVP3 Gorzów Wielkopolski. Warto jednak wspomnieć, że trzecie miejsce w tej kategorii zajął miesięcznik „Przewodnik” Okręgu Podkarpackiego PZN. Z kolei instytucją otwartą dla osób niewidomych okazało się Kino bez Barier CK „Zamek” w Poznaniu. Nagrodę specjalną otrzymało zaś Koło PZN w Iławie.

Przyszedł także czas na rozdanie Idoli Specjalnych. Wśród osób odznaczonych tym wyróżnieniem znalazł się Andrzej Brzeziński. – Nie byłoby mnie tu, gdyby nie Polski Związek Niewidomych. Cieszę się, że związek może brać udział w tej konferencji, wymieniać się doświadczeniami z innymi uczestnikami i chłonąć wiedzę – w tych słowach prezes ZG PZN podziękował za nagrodę.

 

 

Jesteśmy razem

Podczas swojego wystąpienia Marek Kalbarczyk mówił: – Jesteśmy dziś u samego Kopernika, który apeluje: tu ma być pięknie, tu ma być mądrze, tu ma być dobrze dla niewidomych. Ale żeby tak było, sami musimy o siebie zadbać. Muszą nas zobaczyć.

Nawiązywał tymi słowami do manifestacji, która ma odbyć się w środę, 24 maja o godz. 10.30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Współzałożyciel podkreślał, jak ważne jest poczucie wspólnoty i bycie razem. – Dzieją się niebywałe rzeczy. Tylko żeby się zadziały, musimy być aktywni. Nie ma fundacji bez inicjatyw.

Poinformował też o zmianie nazwy fundacji. Jej nowe brzmienie to Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem.

A co jeszcze nas czeka?

Wydarzenie potrwa cztery dni, do 25 maja. W ich trakcie na uczestników czekają m.in. manifestacja na Placu Zamkowym „My widzimy was, a wy – czy widzicie nas?”, warsztaty, koncert czy wykłady odbywające się w ramach Konferencji IMC18. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszy wystawa „Świat dotyku i dźwięku”. Pojawiły się na niej firmy oraz instytucje z wielu branż tworzących produkty dla osób z dysfunkcjami narządu wzroku. Można ją zwiedzać do środy (24 maja) do godz. 18.

wystawa "Świat dotyku i dźwięku"; widok na stoły wystawowe

Konferencja REHA For the Blind jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie współfinansowane ze środków PFRON.

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. D. Urbanik, K. Wiśniewska