Treść artykułu

Dwie kobiety, wieśniaczki siedzą na trawie

Dlaczego złoto zrobiło zawrotną karierę w sztuce?

W cotygodniowej porcji sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie zaprezentowany został opis z audiodeskrypcją obrazu pt.: „Dwie Bretonki z koszem jabłek” Władysława Ślewińskiego. Zainteresowani mogą się również zapoznać się z ciekawym cyklem filmowym „Eksperymenty sztuki”, a w nim z odcinkiem dotyczącym wykorzystania technik złocenia. 

 Dwie Bretonki z koszem jabłek, 1897 rok

Przenieśmy się do Bretanii. To półwysep i zarazem region w zachodniej Francji. W jego południowej części znajduje się miejscowość Pont-Aven. We Francji nazywana jest czasem „miastem malarzy”. Od 1888 do 1890 roku mieszkał tu i tworzył  Paul Gauguin. Wspólnie z innymi artystami założył tu kolonię artystyczną. Bretania była dla malarzy krainą wolną od miejskiego zgiełku i blichtru. Zachwycali się tutejszą naturą i niewielkimi miasteczkami. Fascynowali ich także Bretończycy, ludzie przywiązani do tradycji, żyjący zgodnie z rytmem pór roku.

W gronie artystów skupionych wokół Paula Gauguina nie mogło zabraknąć jego bliskiego przyjaciela, Władysława Ślewińskiego. Bretania, Pont-Aven, a przede wszystkim rozciągające się po horyzont morze zafascynowały Ślewińskiego, wychowanego na mazowieckich równinach. Artysta zamieszkał w Bretanii na stałe. W swojej twórczości dużo uwagi poświęcił morzu. Malował je o każdej porze dnia, nocy i roku. Wśród jego dzieł nie zabrakło także miejsca dla ludzi. Przykładem jest obraz, na którym Władysław Ślewiński uwiecznił dwie Bretonki z koszem jabłek.

Zachęcamy do wysłuchania audiodeskrypcji obrazu Władysława Ślewińskiego „Dwie Bretonki z koszem jabłek”.

Cykl filmowy „Eksperymenty sztuki”

EksperymenTY sztuki to filmy o różnych technikach artystycznych. Odcinek pierwszy poświęcony jest wykorzystaniu złota. Z filmu można dowiedzieć się, dlaczego złoto zrobiło wśród artystów tak zawrotną karierę oraz jak w ten sposób ozdobić powierzchnię dzieła. Wszystkie omawiane w filmie dzieła mają audiodeskrypcję.

EksperymenTY sztuki to projekt realizowany przez Wawerskie Centrum Kultury filię Aleksandrów w partnerstwie z Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy do obejrzenia pierwszego odcinka Eksperymentów sztuki.

Zdjecie: Muzeum Narodowe w Warszawie