Treść artykułu

Kobieta rozmawia z psychologiem w trakcie konsultacji.

Depresja może dopaść każdego. Skorzystaj z pomocy

Światowy Dzień Walki z Depresją obchodzony jest 23 lutego. Z tej okazji rusza kampania „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Fundacja organizująca akcję na co dzień świadczy pomoc dla osób chorujących na depresję i ich bliskich. Osoby w potrzebie mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego.

Fundacja Twarze Depresji prowadzi programy dla następujących grup: osób w stanie kryzysu psychicznego, kobiet w ciąży i po porodzie, chorych na raka i ich rodzin, powodzian, dzieci i młodzieży. Zainteresowani mogą też wziąć udział w spotkaniach bezpłatnej grupy wsparcia dla rodziców. W ramach tych projektów pomoc psychologiczna udzielana jest bezpłatnie.

„Oficjalnie z tą chorobą zmaga się prawie 2 miliony Polek i Polaków. Nieoficjalnie skala problemu może być nawet dwukrotnie większa. Wiele osób nie stać na skorzystanie z pomocy specjalistów lub czas oczekiwania na konsultację jest bardzo długi. Dzięki zdalnej formie konsultacji nasi specjaliści bezpłatnie ratują zdrowie, a często i życie osób, które w innych okolicznościach nie miałyby dostępu do takiej profesjonalnej pomocy”− można przeczytać na stronie organizacji.

Uczestnik programu dla osób w stanie kryzysu psychicznego może skorzystać z pakietu trzech bezpłatnych zdalnych konsultacji, podczas których otrzyma diagnozę, wsparcie i psychoedukację. Fundacja nie prowadzi psychoterapii, ale zapewnia doraźne wsparcie psychologiczne.

Szczegółowe informacje o wsparciu, jakie można otrzymać znajdują się na stronie: https://twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna/.

„Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”

Kampanii będzie towarzyszyć nowe wydanie książki „Twarze Depresji” autorstwa Anny Morawskiej-Borowiec. To zbiór wywiadów, które specjalistka przez ostatnie 10 lat przeprowadziła ze znanymi i mniej znanymi osobami cierpiącymi na depresję. W książce znajdują się również informacje o tym, jak leczyć depresję u: osób dorosłych, dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i po porodzie, mężczyzn oraz seniorów.

Zostanie również otwarta wystawa w dniu 8 marca br. „Portrety Twarzy Depresji”. Będzie można ją zobaczyć przez trzy miesiące w Domu Kultury Śródmieście przy al. Jerozolimskich 2 w Warszawie. Oprócz tego zaplanowano również kampanię billboardową w wielu miastach Polski, a także inne działania.

Fundacja od lat mówi Polakom o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne oraz o tym, że szukanie pomocy u psychiatry i psychologa nie jest powodem do wstydu. Przypomina, że połączenie farmakologii i psychoterapii to najskuteczniejszy sposób leczenia depresji u dorosłych. Bezpłatne wykłady ekspertów na temat leczenia depresji można wysłuchać na stronie: https://twarzedepresji.pl/webinary/.

JR/Centrum Komunikacji PZN