Treść artykułu

osoba siedzi na kanapie i trzyma rozłożoną gazetę, nie widać jej twarzy, tylko dłonie trzymające gazetę, na której widnieje wielki napis "fake news"

Czy umiesz rozpoznać fake newsy?

Ostatnimi czasy fake newsy wyrastają jak grzyby po deszczu. I choć zjawisko nie jest nowe – pierwszy fake news zapisano w babilońskim eposie o Gilgameszu, więc może pochodzić aż z XIV w. p.n.e. – w dzisiejszych czasach rozsiewa się na szeroką skalę i może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jak rozpoznać, czy informacje, które czytamy są wiarygodne?

Na początek warto zastanowić się, czym tak w ogóle jest fake news? Przede wszystkim jest to wiadomość oparta na dezinformacji. Może ona być celowa, i chcieć wprowadzić odbiorców w błąd, lub nieintencjonalna – rozpowszechniona przez osoby, które w nią wierzą. Fake newsy udostępniają zarówno media tradycyjne, jak i społecznościowe. Warto o tym pamiętać, ponieważ często – błędnie– utożsamiamy je wyłącznie z Internetem. Co więcej, takie nieprawdziwe informacje, szkodząc instytucji lub osobie, przynoszą zyski np. finansowe temu, kto je tworzy lub rozpowszechnia. Ponadto, bardzo często takie wiadomości po prostu przyciągają uwagę i zwiększają czytelnictwo danej strony czy artykułu.

Clickbait, trolling, manipulacja?

Z fake newsami łączy się także pojęcie dezinformacji czy clickbaitu, czyli m.in. tworzenia nagłówków artykułów w taki sposób, aby przesadnie wyolbrzymiły treść lub znaczenie tekstu. Mają na celu wyłącznie przyciągnięcie uwagi odbiorcy.

Zwróćmy także uwagę na manipulowanie cytatami czy wyrywanie wypowiedzi z kontekstu. To też forma szerzenia nieprawdziwych informacji, jeśli cytat jest podany w zmodyfikowanej formie lub skrócony w taki sposób, że zmienia to jego pierwotny sens.

Ograniczone zaufanie

Strona gov.pl udostępniła kilka porad, jak weryfikować informacje, które pojawiają się w sieci:

  1. Przeanalizuj stronę – czy wygląda ona na wiarygodną, czy profesjonalnie ją przygotowano, czy znani są autorzy i źródło finansowania strony. Warto sprawdzić, na jakiej domenie istnieje strona – czy adres jest nietypowy, a domena nie pochodzi z egzotycznych krajów.
  2. Zweryfikuj źródła, na które powołuje się autor artykułu.
  3. Sprawdź strukturę artykułu. Czy jest napisany w emocjonalnym tonie? Czy oddzielono fakty od opinii? Czy nagłówek jest spójny z resztą artykułu? Artykuły godne zaufania są utrzymane w spokojnym tonie.
  4. Porównaj artykuł z inną wiarygodną stroną internetową. Sprawdź, w jakim świetle ta informacja została przedstawiona w innym źródle, czy uwzględnione zostały różne opinie. Warto przejrzeć informacje uzyskane z innych wyszukiwarek, a także ze stron internetowych, które zajmują się daną tematyką. Istotnym źródłem mogą być serwisy gazet, a także publikacje naukowe dostępne w otwartym dostępie, w bazach artykułów naukowych uniwersytetów.
  5. Zbadaj, w jaki sposób zostali przedstawieni bohaterowie artykułu. Czy przedstawiono ich różne opinie? Czy tekst nie powiela stereotypów i uproszczeń?

Fake newsy stanowią poważny problem w rozpowszechnianiu informacji, który może nieść za sobą poważne konsekwencje finansowe lub godzące w dobre imię osoby czy instytucji. Na szczęście powstają firmy, które zajmują się weryfikowaniem informacji i reagują na szerzenie nieprawdziwych wiadomości. Podczas przeszukiwania zakątków Internetu zachowajmy więc zdrowy rozsądek i sprawdzajmy źródła, aby zapobiegać rozpowszechnianiu fake newsów.

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Freepik