Czy dzieci będą dobrze widzieć? Rusza program profilaktyczny
Od jesieni rusza w województwie lubelskim program profilaktyki krótkowzroczności pn. „Dobrze widzieć”. Badaniem zostaną objęte dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Program będzie realizowany przez specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod kierownictwem prof. dr. hab. Roberta Rejdaka.
W ramach programu zostaną przeprowadzone nieinwazyjne badania okulistyczne, m.in. ocena obrazu oka na postawie zdjęć cyfrowych. Ich wyniki będą przetwarzane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Pozwoli to analizować dane medyczne i szybko ustalić ewentualne ryzyko występowania zmian patologicznych. Wyniki przeprowadzonych badań posłużą wypracowaniu wniosków dotyczących występowania krótkowzroczności oraz innych wad wzorku wśród uczniów. Program będzie realizowany w IV kwartale br., a jego koszt to 1,1 mln zł.
Badania przesiewowe będą przeprowadzane w grupie 900 dzieci z klas I-III z lubelskich szkół, tj. 300 uczniów z Lublina, 300 z gminy miejskiej, 300 z gminy wiejskiej z obszaru woj. lubelskiego. Zbadanych zostanie też 60 nauczycieli oraz 450 rodziców dzieci objętych programem. W przypadku zdiagnozowania wady lub innych zaburzeń wzorku, rodzice otrzymają informację o konieczności zgłoszenia się do poradni okulistycznej. Badania przesiewowe w szkołach zostaną poprzedzone akcją edukacyjną na temat higieny narządu wzroku i profilaktyki. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przeprowadzą cykl spotkań z nauczycielami i rodzicami.
Krótkowzroczność to istotny problem zdrowotny, który dotyka coraz młodszych uczniów. Jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób wzroku. U dzieci, które spędzają większość dnia przed ekranem komputera, krótkowzroczność występuje zdecydowanie częściej.
Źródło: Ministerstwo Edukacji
Fot. Unsplash