Treść artykułu

W sali Zamku Królewskiego w Warszawie na środku, przed mikrofonem, stoi Ewa Pawłowska, prezes Integracji. W tle stoi prowadząca galę, widać też ekrany z plakatem promującym galę.

„Człowiek bez barier” – poznaj tegorocznych laureatów

3 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się 18. edycja konkursu „Człowiek bez barier”. Tegorocznym zwycięzcą został Stanisław Kmiecik. W wydarzeniu nie mogła wziąć udziału publiczność, a transmisja na żywo była dostępna online.

Galę otworzył występ Agaty Zakrzewskiej, wokalistki i pianistki. Podczas całego wydarzenia widzowie mogli jej kilkukrotnie posłuchać.

Agata Kornhauser–Duda, Małżonka Prezydenta RP, co roku obejmuje konkurs patronatem honorowym. W tym roku swoje przesłanie przekazała w postaci krótkiego filmu. Pogratulowała laureatom i wyróżnionym oraz wyraziła podziw i uznanie dla ich hartu ducha, odwagi i determinacji. – Państwa świadectwo jest ogromnie potrzebne, przede wszystkim innym osobom z niepełnosprawnościami, które na co dzień zmagają się z własną słabością i pokonują liczne bariery. Ale nie mniej od nich, państwa świadectwa potrzebują też ludzie w pełni sprawni. Wszyscy pragniemy bowiem dobrych wzorców niosących otuchę i nadzieję – mówiła. Małżonka Prezydenta podziękowała również organizatorom i jurorom za organizację konkursu i inicjatywę.

Nie mogło też zabraknąć Ewy Pawłowskiej, prezes Integracji. – Bardzo gratuluję i dziękuję laureatom, bo to są ludzie, którzy mają miłość, czują, że żyją, potrafią tym życiem się cieszyć, potrafią się wzruszać, bo mają duszę. Mało tego, życie jest ich pasją, mają też w związku z tym misję przekazywania tej radości życia nam wszystkim, którzy mają chwile zwątpienia.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 45 uczestników. Następnie kapituła wybrała spośród nich finałową dwudziestkę. Przewodnicząca jury, prof. Elżbieta Zakrzewska–Manterys zaznaczyła, że w tym roku wybór laureatów był trudny. Wynikało to z tego, że wszyscy kandydaci mieli bardzo wyrównane szanse, a dyskusje podczas podejmowania decyzji były wyjątkowo burzliwe. W końcu jednak udało się ustalić wspólne stanowisko.

Zwycięzcą 18. edycji konkursu „Człowiek bez barier 2020” został Stanisław Kmiecik, artysta malarz. Nagrodę wręczyła Dorota Habich, wiceprezes PFRON. – Fajnie jest przełamywać stereotypy, bariery. Staś to robi doskonale, choć jak zwykle nie chce o tym mówić – powiedziała mama Stanisława, która odbierała nagrodę razem z nim. Więcej o tym wyjątkowym człowieku można przeczytać w artykule na portalu niepełnosprawni.pl: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1257563.

Kapituła przyznała też cztery wyróżnienia. Otrzymali je:

  • Patryk Grab, działacz społeczny, dziennikarz, posiadacz kolekcji około 3500 szalików piłkarskich (zebrane w czasie akcji „Szalik dla Patryka”),
  • Dominika Kasińska, która prowadzi kanał na YouTubie, gdzie opowiada o sobie; brała też udział w programie „Down the road. Zespół w trasie”,
  • Wojciech Sawicki, znany także jako DJ Carpigiani; na co dzień pisze o muzyce i walczy z nietolerancją wobec osób niepełnosprawnych,
  • Paulina Woźniak, utytułowana pływaczka, która we współpracy z TVP przygotowała serię filmów „Trenuj z Pauliną”.

Podczas gali Nagrodą Specjalną uhonorowano pośmiertnie Bartłomieja Skrzyńskiego – dziennikarza, aktywistę i wieloletniego rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku Nagroda Publiczności oraz Osobowość Internetowa nie zostały wybrane przez Kapitułę – decyzję podjęli czytelnicy portalu niepełnosprawni.pl. Osobowością Internetową w tym roku została Katarzyna Wolińska, która trenuje psy na asystentów osób niepełnosprawnych. Nagrodę Publiczności z kolei otrzymał Michał Milka, pierwszy w Polsce urzędnik z zespołem Downa. Drugie miejsce w obu kategoriach zajęła Katarzyna Śmiałek.

Całe wydarzenie było tłumaczone na żywo na polski język migowy przez Małgorzatę Limanówkę i Bernarda Kinowa. Na kanale Integracji na YouTubie jest też wersja zaopatrzona w audiodeskrypcję: https://www.youtube.com/watch?v=AOw9bXGdGVM.

Więcej informacji o laureatach można znaleźć w folderze gali dostępnym na stronie: http://www.integracja.org/wp-content/uploads/2020/12/CBB_folder_2020_dostepny.pdf.

Fot. prezydent.pl

DU/Centrum Komunikacji PZN