Cykl sztuka z audiodeskrypcją
Muzeum Narodowe w Warszawie w cotygodniowym cyklu spotkań ze sztuką przedstawia zdjęcie eksponatu − to oryginalny neseser podróżny z 18 wieku. Pięknie inkrustowany, drewniany przedmiot składa się z szuflad i przegródek a także wbudowanego małego fortepianu. Poniżej znajduje się audiodeskrypcja eksponatu a także nagranie audio felietonu Karoliny Zalewskiej pt. „Najśliczniejsza ojczyzna”.
Zdjęcie: „Fortepianik podróżny”, Wiedeń, 1815–1825
Fortepianik podróżny − przechowywano w nich niezbędne w podróży drobiazgi takie jak: kałamarz, pęseta, nożyczki, a nawet małe świeczniki. Nesesery podróżne były bardzo popularne w czasach biedermeieru. Jest to styl w sztuce i kulturze mieszczańskiej, który rozwinął się w Europie Środkowej i Północnej w okresie pomiędzy kongresem wiedeńskim (1815) i Wiosną Ludów (1848). W historii, był to czas, gdy po długim okresie wojen, nastąpił moment stabilizacji. Zaczęto cenić życie rodzinne, a także wygodne, przytulne i komfortowe wnętrza. Urządzano wycieczki, aby poznawać „małe ojczyzny” i wszystko to, co lokalne. Na potrzeby mieszczańskich wnętrz stolarze tworzyli wygodne, eleganckie i wyspecjalizowane meble. Powstawały na przykład stoliki o regulowanej wysokości blatu czy tzw. fotele klubowe z regulowanym nachyleniem oparcia i wysuwanym podnóżkiem.
Audiodeskrypcji „Fortepianiku podróżnego” mogą Państwo wysłuchać pod tym linkiem.
Dekameron 2020
Felieton o sztuce
Panująca na świecie epidemia zmusiła wszystkich do zmiany stylu życia.(…) Wielu z nas zdecydowało się spędzić nadchodzące wakacje w inny niż dotychczas sposób. Zamieniliśmy dalekie wyprawy na mikropodróże, a „zobaczyć Neapol i umrzeć” na „cudze chwalicie, swego nie znacie”. W tym trudnym czasie dla wszystkich globtroterów dwie młode damy odbyły podróż z Londynu do Warszawy. Ich bagaż składał się wyłącznie z książki i… fortepianu.
Źródło i Fot: Muzeum Narodowe w Warszawie