Treść artykułu

Grafika promująca Światowy Dzień Cukrzycy

Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny

Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (MFD) tematem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy  jest dostęp do opieki diabetologicznej. Wydarzenie to jest obchodzone 14 listopada każdego roku. Hasłem tegorocznej kampanii jest: Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny.

Obecnie 1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. W Polsce blisko 3 mln osób. Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana. Wczesne wykrycie choroby i wprowadzenie odpowiedniego leczenia zmniejsza ryzyko powikłań. Nieleczona cukrzyca prowadzi do: schorzeń wzroku, chorób nerek, problemów kardiologicznych, rozwoju choroby stopy cukrzycowej. 1 na 3 diabetyków jest zagrożony poważnymi problemami z widzeniem.

Najczęstsze objawy cukrzycy to: częste uczucie pragnienia, nagła utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia, senność, towarzyszące uczucie apetytu a przede wszystkim wysoki poziom glukozy we krwi.

Stan przedcukrzycowy i insulinooporność mogą z czasem przerodzić się w cukrzycę typu 2. Tak samo, źle prowadzona choroba może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Niezmiernie ważne w terapii cukrzycy są: edukacja, samokontrola i zaangażowanie pacjenta w leczenie. Nawet prosta zmiana nawyków taka jak: zdrowa dieta, czy codzienna aktywność fizyczna mają wpływ na zapobieganie i leczenie cukrzycy.

Cały czas rozwijają się również terapie. Powstają nowe leki, peny, pompy insulinowe, systemy ciągłego monitorowania glikemii. Wszystko po to, aby pacjent mógł lepiej kontrować swój poziom glukozy i zapotrzebowania na insulinę. Światowy Dzień Cukrzycy to właśnie pretekst do tego, aby mówić o profilaktyce i skutecznemu leczeniu tej choroby cywilizacyjnej. Zgodnie z danymi MFD na świecie już 425 milionów ludzi ma cukrzycę.

Dzień ten to również okazja do podejmowania różnych działań edukacyjnych. Portal Mojacukrzyca.org zaprasza diabetyków i wszystkie osoby zainteresowane do udziału w konferencji online z udziałem ekspertów pt. „Zdrowy rozsądek w cukrzycy”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 18 listopada br. Udział jest bezpłatny. Link do zapisów i program na stronie: https://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=6328&des=zapraszamy-na-4-wirtualna-konferencje-mojacukrzyca-org-18-listopada-2023-roku-zarejestruj-sie#rejestracja

Źródło: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, Mojacukrzyca.org

Grafika: Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna

JR/Centrum Komunikacji PZN