Treść artykułu

kobieta siedzi na krześle z podkulonymi nogami, patrzy przez okno, nie widać jej twarzy; za nią stoi biała kanapa

Coraz więcej Centrów Zdrowia Psychicznego w kraju

Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce prawdopodobnie zostanie przedłużony do końca przyszłego roku. Liczba placówek stale rośnie. Do końca br. będzie działać już 75 takich jednostek.

Centra Zdrowia Psychicznego to pilotażowy program. Jego celem jest zreformowanie psychiatrii w taki sposób, aby opierała się przede wszystkim na leczeniu środowiskowym – blisko domu i w oparciu o zasoby pacjenta. Ministerstwo Zdrowia docelowo chce przekuć inicjatywę w rozwiązanie systemowe.

– W tej chwili mamy 75 Centrów Zdrowia Psychicznego, z których 40 działa, a 35 jest w trakcie uruchamiania. To właśnie one w tym roku dołączą do programu. Docelowo ma być ich 300, czyli jedno centrum w każdym powiecie, żeby wszyscy mieszkańcy Polski mieli dostęp do takiej pomocy. Bardzo liczymy na to, że przyłączą się też inni, czyli np. Ministerstwo Pracy czy Ministerstwo Edukacji. Pomoc w zderzeniu z kryzysem musi być bardzo rozbudowana. Tylko wtedy jest najbardziej skuteczna – mówi Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Było źle, a jest gorzej

Jak podkreśla, badania zrobione jeszcze przed pandemią pokazały, że średnio co czwarty mieszkaniec Polski doświadcza, doświadczył lub doświadczy kryzysu psychicznego. COVID-19 i wojna w Ukrainie jeszcze pogłębiły ten problem. Z natychmiastowej pomocy psychologów korzysta coraz więcej osób. Dlatego tak ważne jest, aby pomoc psychologa czy psychiatry była szybka, dostępna i blisko domu.

Do CZP można zgłosić się z każdym problemem o podłożu psychicznym: depresją, myślami samobójczymi, obniżonym nastrojem, bezsennością, stanami lękowymi czy nerwicą. Ale wsparcie otrzymają tu także osoby, które przeżywają żałobę, utratę pracy czy zmagają się z ciężką chorobą. Co więcej, do CZP można zgłosić się zarówno po pomoc dla siebie, jak i bliskiej osoby, której stan psychiczny nas niepokoi.

– Do tej pory osoby chorujące psychicznie miały do wyboru albo szpital, albo poradnię zdrowia psychicznego, gdzie stały w długich kolejkach. W CZP pomoc jest natychmiastowa, bo w przypadku kryzysu pomoc musi przyjść szybko. Kryzys psychiczny, depresja czy stany lękowe lubią się pogłębiać – dodaje Katarzyna Szczerbowska.

Więcej o programie oraz o tym, jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego, można przeczytać na stronie: https://pzn.org.pl/centra-zdrowia-psychicznego-szybka-pomoc-blisko-domu/.

Fot. Unsplash