Co z wydawaniem i ważnością orzeczeń?
Ze względu na stan epidemii w Polsce orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności i inne mają być przedłużane automatycznie. Dodatkowo ich wydawanie będzie możliwe na podstawie dokumentacji medycznej, bez konieczności stawienia się na badaniu lekarskim – wynika z projektu ustawy z dnia 21 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas
określony:
- którego ważność upływa w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie powyższej ustawy zachowuje
ważność przez kolejne 90 dni od dnia upływu terminu ważności (jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia), - w przypadku złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia w terminie do 30 dni przed dniem wejścia w życie ustawy, orzeczenie zachowuje ważność przez kolejne 90 dni od dnia upływu terminu ważności (jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia).
- którego ważność upływa po dniu 6 lutego 2020 r., zachowuje ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ale nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia.
Ponadto orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności może zostać wydane
bez bezpośredniego badania stanu zdrowia wnioskującego, gdy lekarz uzna, że dokumentacja dołączona do wniosku
jest do tego wystarczająca.
Orzeczenia o: częściowej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane na czas określony, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, lub w ciągu 30 dni po jego odwołaniu, zachowują ważność przez kolejne 3 miesiące od dnia upływu terminu ich ważności (nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia, jeżeli przed upływem terminu ważności tych orzeczeń albo w ciągu 30 dni po upływie tego terminu zostanie złożony wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres).
Źródło: Projekt ustawy z dnia 21 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19