Treść artykułu

Ośrodek PZN "Homer". Zdjęcie budynku z zewnątrz.

Wywiad z dyrektorem ośrodka PZN „Homer”

O inwestycjach, które zostały poczynione w ośrodku PZN „Homer” w Bydgoszczy, a także o planach na przyszłość, rozmawiamy z dyrektorem Krzysztofem Wysockim.

W listopadzie br. zamontowano w ośrodku nową windę. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na tę inwestycję?

Krzysztof Wysocki: Nowa duża winda w Ośrodku Homer była pilnym zadaniem – z dwóch powodów. Po pierwsze: do starej windy brakowało już części zamiennych oraz zbliżał się termin poważnego i kosztownego remontu. Po drugie: urządzenie, chociaż dobrze służyło przez wiele lat, w ostatnim czasie powodowało wiele problemów. Goście skarżyli się na drzwi oraz hałas, który winda powodowała. Kilka lat temu w ośrodek uderzył piorun, a przepięcie spowodowało uszkodzenie systemu zapowiadania dźwigu, którego nie można było już naprawić.

Jakie udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących ma nowa winda?

Krzysztof Wysocki: Jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wyposażona jest w duże czytelne wyświetlacze poziomów – wewnątrz i na zewnątrz kabiny. Posiada system informacji głosowej, który powiadamia o statusie drzwi oraz piętrach. Każdy z dwóch paneli wyposażony jest w duże przyciski wyboru piętra, wraz z oznaczeniem brajlowskim. Przyciski przywołujące windę, które zamontowane są na zewnątrz, znajdują się nie tylko na futrynie, ale także na bocznej ścianie – dzięki temu są dostępne dla osób na wózkach, które są częstymi gośćmi w ośrodku. Dodatkowo kabina została wyposażona w interkom − po podniesieniu słuchawki następuje bezpośrednie połączenie z recepcją ośrodka.

Skąd pochodzą środki na zakup i montaż urządzenia? Krzysztof Wysocki

Krzysztof Wysocki: Cała inwestycja kosztowała blisko 220 940 złotych, z czego 66 282 zł pochodzi ze środków PFRON. Reszta środków to inwestycja własna Ośrodka Homer i Polskiego Związku Niewidomych.

 Czy uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych są zadowoleni z windy?

Krzysztof Wysocki: Oczywiście. Nowa winda to nowa jakość w naszym ośrodku. Dźwig – poza tym, że jest udźwiękowiony – jeździ ciszej i szybciej. Aklimatyzacja gości turnusowych również przebiega szybciej – łatwiej jest im dotrzeć na poszczególne zajęcia czy też na stołówkę. To wszystko znacznie poprawia ich komfort pobytu w Homerze.

 Czy w najbliższej przyszłości w ośrodku planowane są kolejne inwestycje? A jeśli tak, to jakie?

Krzysztof Wysocki: Homer od kilku lat przechodzi sukcesywną przemianę. W miarę posiadanych środków finansowych, ale też w sytuacjach awaryjnych, realizujemy nowe inwestycje i remonty. Lista zadań jest długa. Wśród tych, które zaplanowaliśmy w przyszłym roku, jest m.in. dalsza modernizacja systemu przeciwpożarowego. Tu podobnie, jak ze starą windą – zaczyna brakować części zamiennych i może okazać się, że w niedalekiej przyszłości system zostanie unieruchomiony. Na wiosnę chcemy dokończyć i wytyczyć ścieżki sensoryczne w naszym ogrodzie zmysłów, który powstał w tym roku, dzięki wsparciu PZN i sponsora. W planach mamy wyłożenie odcinków ścieżki różnymi materiałami, począwszy od kostki brukowej, poprzez deskę tarasową, a na żwirze kończąc. Przy okazji będziemy również utwardzać miejsca parkingowe kratkami, aby samochody nie grzęzły w błocie. W tym roku jeszcze finalizujemy wymianę drzwi pokojowych na trzecim piętrze na specjalne drzwi przeciwpożarowe. Przygotowujemy też dodatkowy pokój hotelowy na czwartym piętrze. Wymieniamy poręcze na schodach do kaplicy i montujemy oznaczenia sensoryczne przy schodach. W przyszłym roku chcielibyśmy również popracować nad wymianą oświetlenia, zarówno na korytarzach, jak i w pokojach hotelowych. W ramach większych remontów czeka nas udrożnienie kanalizacji deszczowej oraz naprawa pokrycia dachowego na budynku hotelowym i łącznikach. Po sukcesie wymiany dużej windy, zaczynamy również powoli myśleć nad wymianą małej windy, która teraz nie spełnia wymogów dostępności i jest kłopotliwa w użytkowaniu. Będziemy także planować dalsze prace związane z przyszłością sali gimnastycznej.

 W jakim terminie będą prowadzone kolejne turnusy z rehabilitacji podstawowej dla osób z niepełnosprawnością wzroku?

Krzysztof Wysocki: Bieżący projekt „Azymut na rehabilitację” realizujemy do końca marca 2023 r. Kolejny turnus rozpoczyna się 7 stycznia 2024 r. Lecz do końca edycji tego projektu mamy już zapełnione miejsca. Kolejną edycję szkoleń rehabilitacyjnych pod nazwą „Przez rehabilitację ku lepszemu” planujemy rozpocząć od początku kwietnia 2024 r. Rehabilitacja będzie uzupełniona o poradnictwo prozdrowotne, w tym dietetykę (co jest szczególnie istotne w przypadku cukrzycy) oraz poradnictwo optometryczne. Tu chcielibyśmy w niedalekiej przyszłości uruchomić sklep z pomocami optycznymi z dofinansowaniem NFZ.

 W jakim terminie można się zapisywać na nową edycję turnusów rehabilitacyjnych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku?

Krzysztof Wysocki: Obecnie nowy projekt jest w trakcie procedowania i nie jest jeszcze zatwierdzony. Jak tylko podpiszemy umowę na nowy okres finansowania, to będziemy od razu informować. W tej chwili bazujemy na już otrzymanych zgłoszeniach do bieżącego projektu.

Czy w ośrodku „Homer” będą realizowane jeszcze jakieś inne projekty?

Krzysztof Wysocki: W Homerze realizujemy obecnie projekt związany z termomodernizacją budynku, powiązany ze szkoleniami adresowanymi do beneficjentów z województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to szkolenie jednodniowe z wybranego przez uczestnika zakresu, np. czynności dnia, orientacji przestrzennej czy technik komunikacji. W projekcie tym szkolimy co roku min. 115 osób. Ponadto gościmy w naszym ośrodku również niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy. Po to, aby zapewnić im dobre warunki pobytu i rehabilitację, realizujemy również projekt finansowany z funduszy PFRON.

Ale to nie wszystko, na koniec roku nie zwalniamy tempa. Za chwilę rozbudowujemy system nawigacji po budynku Your Way. Dzięki współpracy z Fundacją Szansa zostanie tu zainstalowanych 6 beaconów. Będziemy też wymieniać poręcz, która prowadzi do kaplicy oraz instalować znaczniki sensoryczne na schodach. Natomiast w przerwie świątecznej zaplanowaliśmy przegląd techniczny pokoi hotelowych. To wszystko po to, aby komfort uczestników naszych turnusów rehabilitacyjnych i szkoleń był jak największy.

Dziękuję za rozmowę.

 

JR/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Krzysztof Wysocki