Treść artykułu

Farmaceuta trzyma w ręku opakowanie leku.

Bezpłatne leki dla seniorów

Masz 75 lat i chcesz korzystać z bezpłatnych leków za darmo? Zastanawiasz się, gdzie możesz otrzymać aktualny wykaz bezpłatnych leków dla seniorów? Szukasz informacji o lekach 75+ dla siebie lub rodziny? Nie wiesz, kto takie leki może przepisać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki. 

Projekt „Leki 75+” działa już od lat. Usługa skierowana jest do osób, które ukończyły 75 lat –liczy się dzień urodzin. Można z niej skorzystać, jeśli:

  • masz minimum 75 lat,
  • przyjmujesz leki z listy bezpłatnych lekarstw zgodnie ze wskazaniami, które obejmuje refundacja,
  • na recepcie, którą wystawił lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), jest litera S.

Co należy zrobić?

Wystarczy iść do lekarza lub pielęgniarki POZ. Następnie odebrać receptę na leki z wykazu bezpłatnych leków, a na koniec iść po lekarstwa do apteki.

Ważne! Na recepcie musi pojawić się litera S w polu „Kod uprawnień dodatkowych”. Jeżeli jej nie ma, nie dostaniesz leku za darmo. Farmaceuta nie może jej dopisać. Dlatego jeszcze w gabinecie lekarskim sprawdź, czy na twojej recepcie jest ten zapis.

Które leki są bezpłatne?

Lista bezpłatnych medykamentów dostępna jest tutaj: https://75plus.mz.gov.pl/#jakieleki!loading, a także na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenia-ministra-zdrowia-lista-lekow-refundowanych czy w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (w części D obwieszczenia w sprawie refundowanych leków): http://dziennikmz.mz.gov.pl/actbymonths.

Wykaz leków 75+ zmienia się co dwa miesiące, dlatego warto go śledzić na bieżąco.

Receptę na bezpłatne leki może wystawić lekarz POZ, pielęgniarka POZ lub lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie i rodziny.

Ważne! Lekarz specjalista na nocnym lub świątecznym dyżurze nie może wystawić recepty na bezpłatne leki.

Co zrobić, gdy lekarz specjalista przepisał ci leki z wykazu bezpłatnych leków?

Jeżeli doszło do takiej sytuacji, to poproś go o zaświadczenie dla lekarza POZ. Na tej podstawie lekarz POZ będzie mógł ci wystawiać przez określony czas recepty na bezpłatne leki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://75plus.mz.gov.pl/.

 

IJ/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Unsplash