Treść artykułu

Plakat promocyjny festiwalu

Bestsellerowe filmy dokumentalne z audiodeskrypcją

Cztery największe hity tegorocznego Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. 

Organizatorzy przygotowali cztery filmy dokumentalne z audiodeskrycją i napisami dla niesłyszących, które dotykają różnych problemów i dobrze oddają bogactwo festiwalowego programu. Pokazy odbędą się w Warszawie w Kinotece oraz Gdyni w Centrum Filmowym. Będą dostępne również online.

Te cztery hity zabiorą widzów w różne rejony świata. W filmie „iHuman” (reż. Tonje Hessen Schei) będzie można zobaczyć inżynierów pracujących nad sztuczną inteligencją w Dolinie Krzemowej, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które mogą zmienić przyszłość ludzkości: Czy sztuczna inteligencja jest dla nas bezpieczna? Jak wpływa na to, kim jesteśmy? Jakie cele i wartości w niej kodujemy i czy mamy nad nią w ogóle kontrolę?

Ważne pytania o postrzeganie ciała przez współczesnych ludzi zadają także Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen Isa Willinger w filmie „Grubaski na front”. To historia influencerek, które korzystają z Instagrama, żeby walczyć z raniącymi stereotypami. „Plus size”, „krągłe”, „większe”? Jak nazywać dziewczyny, które nie przypominają modelek z okładek magazynów? Same odpowiadają na to pytanie, mówiąc wprost − jesteśmy grube. Chcą odczarować to negatywne określenie i cieszyć się życiem na własnych warunkach.

W celu realizacji ekstremalnych marzeń wyrusza ekipa himalaistów pokazana w filmie „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej. Uczestnikami wyprawy są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia „Złotym Czekanem”. Chcą zdobyć wschodnią ścianę Khumbakarny. Rodzina nepalskich Szerpów łamie tabu i bierze udział w wyprawie na jedną z ostatnich świętych w ich kulturze gór, żeby zebrać pieniądze na edukację swojego syna. Czy bogowie wybaczą im zuchwałość?

W czwartym filmie poznajemy historię matki i jej córeczki, które są uwięzione w oblężonym syryjskim Aleppo. „Czy będziesz miała mi za złe, że uciekliśmy z Aleppo?” – pyta Waad Al-Kateab, syryjska dziennikarka, swoją córkę, która przyszła na świat w środku powstania przeciw Baszarowi Asadowi. To pytanie jest kluczowe dla zrozumienia intencji tego poetyckiego filmu. Już sam tytuł „Dla Samy” wskazuje, że jest rodzajem pamiętnika wideo tłumaczącego córce sytuację jej rodziców. Produkcja była nominowana w tym roku do „Oscara” w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”.

Więcej informacji o seansach i możliwości zakupu biletów znajduje się na stronie:

https://kulturabezbarier.org/wydarzenia/docs-against-gravity/

Źródło: Millennium Docs Against Gravity