Treść artykułu

Dzieci oglądają eksponaty w muzeum.

Arsenał i Klasztorek w Krakowie z nagrodą dostępności

Arsenał i Klasztorek − część kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie − zostały wyróżnione w konkursie „Lider Dostępności”. Otrzymały nagrodę główną w kategorii „Obiekt zabytkowy”. Sprawdźmy, na jakie funkcjonalności mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami odwiedzające tę instytucję.

Wyniki IX Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” ogłoszono w czerwcu br. Celem inicjatywy jest promowanie projektowania uniwersalnego i najlepszych rozwiązań architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Jesteśmy muzeum odpowiedzialnym społecznie, staramy się tacy być. Nasze działania w tym kierunku ujęliśmy w strategiczne ramy i konkretny program, który nazwaliśmy: „Muzeum – Ludzie – Przyszłość”. Konsekwentnie go realizujemy. Zapewnienie dostępności: architektonicznej, komunikacyjnej, informacyjno-cyfrowej jest jednym z filarów tego programu. Chcemy być muzeum otwartym, uważnym, takim, które dostrzega potrzeby wszystkich, a w szczególności tych, którym na co dzień bywa trudniej – mówił Tomasz Ostrowski, zastępca Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji MKC w materiale filmowym wykorzystywanym na potrzeby konkursu.

Arsenał i Klasztorek z różnymi opcjami dostępności

To w Arsenale Miejskim rozpoczęła się historia Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Wnętrza na pierwszym piętrze Klasztorka stanowią najstarszą przestrzeń ekspozycyjną tej instytucji.

W ramach prac nad dostępnością Arsenał wyposażono w takie rozwiązania, jak: podjazd w strefie wejścia, windę z przyciskami w alfabecie Braille’a i komunikatorem głosowym, ścieżki naprowadzające i pola uwagi. W przestrzeni Arsenału i Klasztorka znajdują się dostosowane do widzów o różnych potrzebach: kasa biletowa, wygodne siedziska z podłokietnikami, szatnia oraz toaleta. Oddział jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach. W punkcie informacyjnym znajduje się dotykowa udźwiękowiona tablica informacyjna z opisem przestrzeni budynku w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Zarówno w budynku Arsenału, jak i Klasztorka, podobnie jak w reszcie kompleksu Czartoryskich, zadbano o dostępność zbiorów i bogatą ofertę edukacyjną uwzględniającą możliwości odbiorców z niepełnosprawnościami. Są tu kopie dzieł sztuki i instalacje dotykowe, wraz z audiodeskrypcją i informacjami w alfabecie Braille’a. Zwiedzający mogą również korzystać z koszyków sensorycznych z tyflografikami i audiodeskrypcji. Przestrzenne, niskie gabloty pozwalają wygodnie oglądać zbiory również przez osoby poruszające się na wózkach.

– Jesteśmy w takim miejscu, w którym można zaobserwować różne udogodnienia, które wpływają na to, że poruszanie się po tej przestrzeni, która nie jest przestrzenią łatwą, staje się komfortowa. A dodatkowo różne przedmioty, repliki, które są stworzone specjalnie dla osób z dysfunkcjami wzroku, powodują, że jest czego dotknąć, jest co zaobserwować, co poczytać – opowiada Adrian Wyka, ekspert i tester dostępności w materiale filmowym wykorzystywanym na potrzeby konkursu.

Przed wizytą w muzeum

Planując wizytę w kompleksie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, warto zapoznać się ze stroną instytucji. Jest dobrze przygotowana, zwłaszcza zakładka dotycząca dostępności: https://mnk.pl/artykul/dostepnosc-dla-osob-niewidomych-i-niedowidzacych.

Zaprezentowano w niej wszystkie Oddziały MNK, czyli Muzeum Narodowego w Krakowie, którego integralną częścią jest Muzeum Książąt Czartoryskich z Arsenałem i Klasztorkiem. Każdy opis Oddziału składa się z krótkiego wstępu dotyczącego jego historii i zbiorów,  a także dokładnego opisu przestrzeni użytkowej z elementami audiodeskrypcji (dotyczy to wejścia, szatni, kasy, sklepu i toalety). Dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Krakowa, udostępniono również możliwość wirtualnego zwiedzania niektórych obiektów MNK – w tym z audiodeskrypcją i ETR: https://mnk.pl/wirtualne-sciezki.

Źródło: Muzeum Czartoryskich w Krakowie
Fot. Shutterstock

ABM/Centrum Komunikacji PZN