Treść artykułu

lekarz coś zapisuje, na obrazku są również ikony aplikacji internetowych

Aplikacja mojeIKP uczy, jak udzielić pierwszej pomocy

W aplikacji mojeIKP, która daje dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, zamieszczono wskazówki, jak w nagłych sytuacjach udzielać pierwszej pomocy. Można z nich skorzystać bez logowania się do aplikacji. Wystarczy to narzędzie zainstalować w telefonie.

Na głównej stronie aplikacji znajduje się zakładka „Pierwsza pomoc”. Można tam wejść bez logowania. Natomiast po zalogowaniu do aplikacji mojeIKP należy wejść w zakładkę „Pierwsza pomoc. Jak udzielić pomocy w nagłych sytuacjach”. Numer do pogotowia ratunkowego znajduje się w folderze „Ważne numery”.

W zakładce „Udziel pierwszej pomocy” umieszczono instrukcję, jak wykonać to działanie. Krok po kroku można się dowiedzieć, jak m.in.: udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w pozycji bezpiecznej (w której może oddychać i się nie zadławi), wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego. W odpowiednim wykonaniu czynności ratowniczych pomoże plik dźwiękowy „Rytm masażu serca”.

W zakładce „Inne wypadki i zdarzenia” znajdują się zasady udzielania pierwszej pomocy w następujących sytuacjach: utraty przytomności, braku oddechu, bólu w klatce piersiowej, udaru, alergii, a także wypadku komunikacyjnego. W aplikacji znajduje się też informacja, jak rozmawiać z dyspozytorem, o co spyta, jakie informacje należy przekazać.

Aplikację można pobrać na systemy Android z Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.cez.mojeikp

lub iOS z App Store: https://apps.apple.com/pl/app/id1557426960?l=pl.

Po zainstalowaniu aplikacji pierwszy raz należy zalogować się profilem zaufanym lub kontem w określonym banku, podobnie jak przy logowaniu na Internetowe Konto Pacjenta. Nadaje się wówczas kod PIN, aby później używać go przy kolejnych logowaniach do aplikacji.

Źródło: pacjent.gov.pl