Treść artykułu

Skansen z drewnianą zabudową

Aplikacja dla zwiedzających Muzeum Wsi Opolskiej

W Muzeum Wsi Opolskiej przygotowano specjalną ofertę dla osób niewidomych i słabowidzących. Oprócz ścieżek dotykowych, tyflografik i audiodeskrypcji opracowano aplikację na telefon komórkowy umożliwiającą poruszanie się po terenie i zapoznanie się z ekspozycją.

Aplikacja „Your Way” poprowadzi osobę z dysfunkcją wzroku, poinformuje ją o tym, że znajduje się w pobliżu obiektu architektury drewnianej, przedstawi też ciekawostki dotyczące zwiedzanych miejsc oraz umożliwi zlokalizowanie tablic – z tyflografikami i napisami w brajlu.

Ale to nie jedyna oferta dla osób z dysfunkcją wzroku. W budynku recepcyjnym znajduje się „mówiący” terminal prezentujący mapkę i topografię muzeum. Urządzenie ma wgrany również przewodnik po tym miejscu – informuje o historii, dorobku naukowym, zabytkowych obiektach i zbiorach. Przygotowano też tyfloryciny, które przedstawiają w formie wypukłej najciekawsze obiekty: kościół z Gręboszowa z 1613 roku, wiatrak z Dobrzenia Wielkiego z 1734 roku, chałupę z Radłowa z 1823 roku, młyn wodny z Siołkowic Starych z 1832 roku. W kluczowych miejscach zainstalowano ścieżki naprowadzające. Zastosowane udogodnienia zostały zrealizowane w ramach projektu „Sensoryczna wieś opolska – gość z dysfunkcją wzroku w muzeum” z programu „Kultura Dostępna”.

Muzeum od 18 maja br., po przerwie związanej z pandemią, zostanie otwarte dla zwiedzających.

Bezpłatną aplikację w formacie na iOS oraz Android można pobrać z tej strony: https://muzeumwsiopolskiej.pl/dostepnosc-muzeum-dla-osob-niepelnosprawnych/.
Wchodząc na teren muzeum, należy pamiętać o uruchomieniu aplikacji oraz bluetooth, umożliwi to korzystanie w pełni z jej zasobów.

Źródło: Muzeum Wsi Opolskiej
Fot. Unsplash