Treść artykułu

Projekt In Radio – 10 – 13 stycznia 2019

W dniach 10–13 stycznia br. wzięliśmy udział w wizycie organizacyjnej wymiany młodzieży w ramach projektu In Radio. Projekt ten, którego organizatorem jest rumuńskie stowarzyszenie Babilon Travel, a partnerami 4 pozostałe organizacje z Polski, Włoch, Litwy i Portugalii, ma charakter włączający.

Głównym celem projektu jest stworzenie niewielkim kosztem radia internetowego prowadzonego przez osoby niewidome, słabowidzące i widzące.

Późnym popołudniem dolecieliśmy do drugiego co do wielkości rumuńskiego miasta Kluż-Napoka, stolicy Siedmiogrodu, ośrodka akademickiego, a przede wszystkim miejsca naszego 3-dniowego pobytu. Po skompletowaniu całej delegacji zasiedliśmy do wspólnego, powitalnego obiadu. Myślę, że gospodarze chcieli dotrzeć do naszych serc przez żołądek, bo przez cały czas serwowane dania były obfite i smaczne. Abyśmy z lekką głową mogli usiąść do wspólnych obrad, po pierwszym przełamaniu lodów nadszedł czas na wypoczynek. Piątek był pierwszym oficjalnym dniem naszego spotkania. Rozgrzewkę poprowadziła niewidoma Andrea, pracownica Radia Kluż, która poprzez ćwiczenia z emisji głosu rozluźniła nasze języki. Potem nadszedł czas na prezentację naszych organizacji i wcielenie się w rolę reporterów: każdy z uczestników miał za zadanie przeprowadzić krótki wywiad z dobraną osobą z innego kraju, a pytać można było prawie o wszystko…

Gdy poznaliśmy się trochę lepiej, nadszedł czas, by omówić oczekiwania, nadzieje i zagrożenia oraz rozwiać wiele wątpliwości. Oczekiwań było wiele, a strach jak zawsze miał wielkie oczy.

Dalsza część warsztatów miała już charakter praktyczny. Po omówieniu kilku istotnych zagadnień mogliśmy pracować dalej w rozluźnionej atmosferze. Znana z dzieciństwa zabawa w pomidora rozbawiła uczestników.

Rafał rozmawia z dwiema uczestniczkami spotkania. Wszyscy siedzą. Przedstawiciele Instytutu Tyflologicznego PZN, Sylwia i Rafał, siedzą obok siebie na krzesłach.

Ile zdań, tyle opinii

Nadeszła wreszcie próba tego, czy potrafimy wzajemnie się porozumieć. Pierwszym zadaniem było stworzenie nazwy dla naszego radia internetowego, które uczestnicy projektu będą rozwijać w trakcie marcowej wymiany młodzieży. Propozycji było bardzo dużo: od bardzo poważnych do humorystycznych, a liczne głosowania wyłoniły zwycięską, kompromisową propozycję: In Radio –nawiązującą do włączającego charakteru naszego projektu oraz jego nazwy. Kolejnym zadaniem było przygotowanie hasła dla internetowej rozgłośni. „Nasza wizja, twój głos” to motto naszych działań.

Pod koniec dnia mieliśmy okazję zwiedzić ośrodek dla uczniów niewidomych i słabowidzących, będący największą szkołą w Rumunii kształcącą osoby z dysfunkcją wzroku. Mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach i na jakich urządzeniach pracują osoby niewidome i słabowidzące. Większość uczestników wizyty organizacyjnej widziała podobne miejsce po raz pierwszy, gdyż nie miała wcześniej do czynienia z naszym środowiskiem.

Jak prawdziwi radiowcy

Mogliśmy również poczuć się jak prawdziwi radiowcy, nagrywając dżingiel dla naszej rozgłośni. Po wybraniu wersji językowej przyszedł czas na jego utrwalenie w pięciu językach: polskim, litewskim, portugalskim, włoskim i rumuńskim. Wyniki naszej pracy znajdą Państwo na stronie: https://m.soundcloud.com/vincenzo-giannone/sets/inradio-jingles.

Rafał podczas nagrywania dżingla. Sylwia podczas nagrywania dżingla.

Na przyszłość

Wybiegając w przyszłość, omówiliśmy również potencjalne zagrożenia i przeprowadziliśmy miniwarsztat, podczas którego pokazywaliśmy, jak pomagać osobie niewidomej. Korzystając z okazji, zapraszamy do wspólnej, międzynarodowej przygody, łączącej i włączającej osoby widzące i niewidome z różnych krajów, która odbędzie się od 8 do 16 marca.

Informacje o projekcie

Dżingli przygotowanych w trakcie wizyty organizacyjnej można posłuchać na stronie:

https://m.soundcloud.com/vincenzo-giannone/sets/inradio-jingles

In Radio, radio internetowe można znaleźć pod adresem: http://inradio.caster.fm/

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus.

Sylwia i Rafał – pracownicy Instytutu Tyflologicznego PZN