Treść artykułu

Otwarta klawiatura laptopa a nad nią różne ikonki (znaczki określające aplikacje komputerowe).

Podróż po fascynującym świecie historii

Muzeum Historii Polski zaprasza do zapoznania się z ofertą Mediateki online. Historia mówiona, wykłady, debaty, podcasty, filmy animowane to wszystko zainteresowani znajdą na tej platformie.

Mediateka to otwarta baza danych, która gromadzi i udostępnia cyfrowe zasoby muzeum. Dzięki platformie można łatwo odkrywać różnorodne materiały, takie jak: podcasty, filmy dokumentalne,  cykl „Historia mówiona”, wykłady i archiwum wystaw.

Mediateka oferuje nowoczesną wyszukiwarkę, która umożliwia przeszukiwanie zasobów nie tylko po tytułach, ale także po zakresie chronologicznym, słowach kluczowych czy miejscu powstania. Dodatkowo, część materiałów audiowizualnych jest dostępnych w wersji z transkrypcjami, co ułatwia ich przeglądanie.

W cyklu wykładów „Otwórz się na historię!” wybitni eksperci przybliżają dzieje Polski i świata. Często punktem wyjścia do opowieści jest wybrany eksponat, który można obejrzeć w muzeum. Tematyka wykładów jest różnorodna, dotyczą one dziejów Polski, sztuki, kultury czy gospodarki.

Podcasty „Prześwietlenie” to wiedza podana w przystępny sposób. Rozmówcy opowiadają o historiach pełnych tajemnic, obalają mity i odcedzają legendy od faktów. Zainteresowani mogą się zapoznać z odcinkami takimi jak m.in. „Zakon krzyżacki – krucjaty, święci i religia”, „Narodziny królestwa – Polska sprzed 1000 lat”, „Wieś, czyli dzieje przemocy – historia ludowa i historia wsi”.

Historia mówiona. W tej części miłośnicy historii znajdą rozmowy m.in. z Aleksandrem Hallem, Sylwestrem Chęcińskim, czy Andrzejem Gwiazdą.

Te wszystkie interesujące materiały są dostępne na stronie: https://mediateka.muzhp.pl/.

Centrum Komunikacji PZN