Treść artykułu

Lekarz okulista bada wzrok pacjentki.

Badanie kliniczne dla pacjentów z suchą postacią zwyrodnienia plamki żółtej

Warszawski Szpital Okulistyczny rozpocznie leczenie pacjentów z suchym AMD. Unikalne w skali kraju leczenie jest szansą dla pacjentów z suchą postacią degeneracji plamki żółtej związanej z wiekiem. Terapia będzie prowadzona w ramach badania klinicznego.

Dotychczas pacjenci cierpiący na suchą postać AMD nie mogli liczyć na żadną formę leczenia. AMD to poważna choroba oczu, pojawiająca się z wiekiem. Polega na zwyrodnieniu plamki żółtej poprzez degenerację komórek nerwowych odpowiedzialnych za centralne widzenie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Samo AMD występuje w dwóch postaciach: suchej i mokrej czyli wysiękowej.

Suche AMD jest znacznie częstsze i niestety do tej pory nie zarejestrowano leku mogącego zwalczyć chorobę. Terapia prowadzona w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym to przełom dający nadzieję pacjentom zmagającym się z suchym AMD i jego zaawansowaną formą – zanikami geograficznymi. Terapia podawana w formie iniekcji doszklistkowych to rozwiązanie stosowane tylko w nielicznych placówkach.

Nabór pacjentów do tego badania trwa. W programie mogą wziąć udział pacjenci, którzy mają minimum 50 lat, zdiagnozowane suche AMD.

W programie mogą wziąć udział osoby które:

  • mają powyżej 50 lat;
  • zdiagnozowano u nich suche AMD;

Jak się zgłosić?

Jeśli spełniasz powyższe wymagania i chcesz skorzystać z bezpłatnego programu zadzwoń pod numer: 512 082 276 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00) lub napisz na adres e-mail: badaniakliniczne@wszo.pl w tytule wiadomości napisz: badanie kliniczne: retinopatia.

Więcej informacji: https://www.wszo.pl/badania-kliniczne/suche_amd/.

Suche AMD to zanik komórek nerwowych odpowiedzialnych za widzenie w oku. Na dnie oka pojawiają się wówczas białe plamki, czyli obszary zaniku tkanki nerwowej. Mogą pojawić się też druzy – nierozpuszczalne złogi „śmieci metabolicznych” powodujące dodatkowe ubytki w polu widzenia. Sucha postać zwyrodnienia plamki żółtej jest główną przyczyną pogorszenia widzenia centralnego u osób powyżej 50 roku życia. W miarę postępowania choroby centralne widzenie może być rozmazane, zniekształcone a w końcowym etapie nawet utracone.