Posłuchaj audiodeskrypcji Artura Andrusa i innych mistrzów słowa
Uczestnicy Festiwalu Korelacje będą mogli obejrzeć polskie filmy z audiodeskrypcją autorską przygotowaną przez mistrzów i mistrzynie słowa. To nowatorskie wydarzenie w obszarze sztuki filmowej i kultury dostępnej odbędzie się w terminie 21–24 listopada br. w kinie DCF we Wrocławiu. Organizatorzy zapraszają osoby z dysfunkcją wzroku oraz wszystkich innych zainteresowanych do udziału w pokazach.
Festiwal Korelacje poszerza definicję kultury dostępnej. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, gdzie m.in.: Dorota Masłowska, Artur Andrus, Filip Springer, Filip Zawada, Agnieszka Wolny-Hamkało, Michał Witkowski i Bartosz Kędzierski napisali i nagrali swoje narracje do polskich filmów. We wrocławskim kinie DCF będzie można zobaczyć: 11 seansów, w tym 6 premier filmów z autorskimi narracjami, a także 6 krótkich metraży z udziałem bohaterów serialu „Włatcy Móch”, zaplanowano też spotkania z literatami.
Będzie też niespodzianka: Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska wystąpią z projektem Niższa Szkoła Tańca. W programie wydarzeń towarzyszących znalazły się również pokazy futurystycznych animacji z autorską audiodeskrypcją Marii Peszek, Filipa Zawady czy Małgorzaty Lebdy.
„Nie jest to typowa audiodeskrypcja będąca werbalnym opisem tego, co dzieje się na ekranie, a rodzaj subiektywnego oprowadzania po filmie, interpretowania go w osobisty, swobodny, często emocjonalny sposób, dzięki czemu odbiorcy i odbiorczynie oglądają film oczami narratora” – można przeczytać na stronie organizatora wydarzenia.
Film z autorską audiodeskrypcją staje się całkowicie nowym dziełem. Zapomniane polskie klasyki, wybrane przez zaproszonych gości i gościnie, zyskują nowe życie. Pokazy organizowane są w formule kina dostępnego. Autorskie narracje w filmach przedstawiane są w formie nagrań głosowych oraz napisów SDH (dla niesłyszących).
Na tej stronie można sprawdzić program festiwali i zakupić bilet: https://www.korelacje.org.pl/. Miejsca na salach są nienumerowane.
Centrum Komunikacji PZN