Treść artykułu

Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych wraz z innymi prelegentami prowadzi dyskusje na temat projektu ustawy o asystencji osobistej.

Wielka gala Integracji za nami

Wdzięczność – to było hasło tegorocznej Wielkiej Gali Integracji. Była to okazja do świętowania 30-lecia organizacji. Program wydarzenia był bogaty i interesujący. Zasłużonym osobom i instytucjom wręczono „Medale dla Przyjaciół Integracji”.

Odświętna gala odbyła się 16 listopada br. w Warszawie. Świętowano 30 lat działalności organizacji. Przez ten czas powstały: Centra Integracji, portal Niepelnosprawni.pl, Integracja LAB − centrum badawczo-rozwojowe, którego misją jest propagowanie idei projektowania uniwersalnego, a także inicjatywy takie jak m.in. Człowiek bez barier, Lider Dostępności a także Forum Dostępności. W trakcie uroczystości wspominano również Piotra Pawłowskiego, założyciela organizacji.

W trakcie wydarzenia odbyła się debata. Wzięli w niej udział Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń, Donata Kończyk, pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności oraz Kamil Bobek z PFRON.

− Ustawowo zapewniona asystencja osobista była jedną z obietnic koalicyjnych i mam nadzieję, że już niedługo ją zrealizujemy. Dwa miesiące temu złożyłem osobiście z ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk projekt ustawy. Mam nadzieję, że Minister Finansów i cały rząd znajdą na to możliwości finansowe − powiedziała Łukasz Krasoń.

Pełnomocnik zapewnił również, że w przyszłym roku powstanie Inspektorat Dostępności − instytucja, która będzie pilnowała tego, by przepisy dotyczące dostępności były respektowane.

Medale dla Przyjaciół Integracji

Trzydziestolecie było też okazją do podziękowania tym instytucjom i osobom, które przez trzy dekady wspierały Integrację i pomagały realizować jej cele. Medale przyznano: Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ewie Pawłowskiej, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz spółce Metro w Warszawie.

Podczas gali po raz drugi przyznano nagrody w konkursie „Laur Dostępności”. Jest to konkurs dla najlepszych inwestycji likwidujących bariery. Organizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Integracją. Oficjalną część wydarzenia zakończyło przyznanie po raz 4. Stypendium im. Piotra Pawłowskiego. Trafiło ono do badaczki, doktor Joanny Jurek, która zajmuje się immunologią i dietetyką.

W spotkaniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości, przedstawiciele różnych instytucji i urzędów, organizacji pozarządowych w tym Polskiego Związku Niewidomych oraz osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy. Było to prawdziwe święto integracji.

Centrum Komunikacji PZN