Przyjdź na wystawę, dotknij fotografii, zobacz obrazy
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „World Unseen” w Warszawie. To projekt przygotowany przez firmę Canon we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych i innymi partnerami. Wydarzenie udowadnia, że każdy może mieć dostęp do sztuki. A specjalne funkcjonalności obrazów powodują, że osoby niewidome i słabowidzące będą mogły również zapoznać się z prezentowanymi dziełami.
Na wystawie „World Unseen” (tłum. Świat Niewidziany) zaprezentowano serię przejmujących obrazów, wydrukowanych w technologii druku wypukłego. Każda z wielkoformatowych fotografii posiada opisy w alfabecie Braille’a i audiodeskrypcję, którą można odsłuchać po zeskanowaniu QR kodu. Celem projektu jest nie tylko dostarczenie doznań emocjonalnych, ale również budowanie empatii i zrozumienia dla problemów, z jakimi zmagają się osoby z uszkodzonym wzrokiem. Z drugiej zaś strony, dzięki instalacjom, które symulują różnorodne wady wzroku, każdy odbiorca będzie mógł spojrzeć na obrazy tak, jak widzą je osoby z niepełnosprawnościami.
– To bardzo ważne, aby społeczeństwo lepiej rozumiało perspektywę osób niewidomych i słabowidzących – podkreśla Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym Polskiego Związku Niewidomych. – Taka inicjatywa nie tylko daje odbiorcom nowe doświadczenia, ale przede wszystkim umożliwia im lepsze zrozumienie codziennych wyzwań, przed jakimi stają osoby z ograniczonym widzeniem.
− Wierzymy, że obraz ma niezwykłą moc wywoływania emocji i przekazywania opowieści, które czasem trudno wyrazić słowami. Dzięki tej wystawie sztuka wizualna, choć zazwyczaj postrzegana głównie zmysłem wzroku, staje się dostępna również za pomocą słuchu i dotyku – mówi Marcin Nocoń, Country Director, B2C z firmy Canon.
Fotografie słynnych fotoreporterów
Prezentowane na wystawie fotografie wykonane zostały przez znanych na całym świecie fotografów, w tym wielokrotnie nagradzanego południowoafrykańskiego fotoreportera Brenta Stirtona, uznanego brazylijskiego fotoreportera Sebastião Salgado, czy zdobywcę nagrody Pulitzera − Muhammeda Muheisena.
Każda z prac na wystawie „World Unseen” ukazuje różnorodne i istotne kwestie społeczne. Wśród poruszanych tematów znajdują się takie jak: zmiany klimatyczne, życie osób z niepełnosprawnościami, kryzysy humanitarne oraz transformacje, jakie zaszły w codziennym życiu.
Jedna z fotografii przedstawia niezwykłą relację między białuchą arktyczną a jej ratownikiem, podkreślając wzajemne zaufanie i empatię między człowiekiem a zwierzęciem. Kolejny obraz dokumentuje spektakularne piękno wulkanu i codzienność ludzi żyjących w jego cieniu. Inna praca, autorstwa niewidomego fotografa, jest portretem modelki z niepełnosprawnością.
Prezentowane dzieła mają inspirować do refleksji nad pięknem oraz możliwością adaptacji ludzi do zmieniającego się otoczenia. „World Unseen” pokazuje, że sztuka może inspirować i zwiększać empatię na problemy innych osób. Ekspozycję można było już zobaczyć w Czechach, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.
Druk, który można odbierać palcami
Do wykonania obrazów prezentowanych podczas wydarzenia zastosowano specjalistyczną technologię druku wypukłego. Celem było stworzenie dzieła, które może być odbierane zarówno wizualnie, jak i dotykowo. Dzięki drukowi warstwowemu widzowie mogą poznawać poszczególne elementy obrazu − kształty, wyróżnione fragmenty oraz tekstury.
Wystawę „World Unseen” będzie można oglądać bezpłatnie od 5 do 21 grudnia br. na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39. Serdecznie zapraszamy!
Centrum Komunikacji PZN