Treść artykułu

Uczestnicy dzielą się swoimi opiniami w trakcie obrad EBU w Warszawie.

Obrady EBU w Warszawie

W dniach 26–27 października 2024 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej EBU dotyczące współpracy z Unią Europejską. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie. W dwudniowych obradach wzięło udział 41 osób z 21 krajów. Uczestniczyła w nich także Tytti Matsinen, prezes EBU.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Elżbiety Oleksiak, kierownika Centrum Rehabilitacji PZN, w którym przedstawiła krótki rys historyczny, misję i cele Polskiego Związku Niewidomych oraz Instytutu Tyflologicznego PZN.

Głównym wydarzeniem pierwszej części obrad był panel dyskusyjny pt. „Perspektywy przyszłej polskiej prezydencji w UE – I półrocze 2025 r.” z udziałem Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk, doradcy prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami oraz Przemysława Hermana, zastępcy dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego z Ministerstwa Funduszy Rozwoju i Polityki Regionalnej. Nie zabrakło pytań uczestników o to, jak Polska zamierza działać w czasie prezydencji na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz czy rozwiązania dostępnościowe w Polsce są wszędzie takie same, jak np. w Warszawie. Poruszono też kwestie projektu asystencji osobistej, pułapki rentowej czy aktywności osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

– Przygotowujemy się do prezydencji Polski w UE w 2025 r. Mamy nadzieję, że przez te pół roku jako EBU nawiążemy jeszcze większy dialog z władzami i zrealizujemy kolejne cele dotyczące dostępności czy mobilności. To dla nas priorytety – zaznaczył Andrzej Brzeziński, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych.

Drugiego dnia kontynuowano obrady, podczas których m.in. wypracowywano główne kierunki działań EBU na 2025 r.

***

Europejska Unia Niewidomych to organizacja non profit założona w 1984 r., która reprezentuje osoby niewidome i słabowidzące w całej Europie. W skład EBU wchodzą obecnie 42 kraje członkowskie, z których każdy jest reprezentowany przez delegację narodową. Polski Związek Niewidomych jest członkiem EBU od wielu lat.

Tekst i zdjęcia: KW/Centrum Komunikacji PZN

Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami oraz Przemysław Herman zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego siedzą za stołem prezydialnym na spotkaniu EBU.

Uczestnicy obrad EBU w Warszawie.